پرشین اپلای

تنزل صنعت گردشگری بین المللی به سبب بحران بی سابقه کرونا

تنزل صنعت گردشگری بین المللی ب 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

تنزل صنعت گردشگری بین المللی به سبب بحران بی سابقه کرونا

ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، تنزل صنعت گردشگری بین المللی به سبب بحران بی سابقه کرونا مشاهده می گردد.

عقبگرد 30 ساله گردشگری در 2020

سازمان جهانی گردشگری (WTO) در گزارش جدید خود از کاهش بیش از 70 درصدی ورود گردشگران بین المللی در 10 ماه نخست سال 2020 به سبب محدویت های سفر، کاهش اعتماد مسافران و چالش جهانی ویروس کرونا خبر داده تا در مجموع بدترین سال ممکن در تاریخ گردشگری بین الملل به ثبت برسد.

براساس آمار و ارقام منتشرشده از سوی سازمان جهانی گردشگری، مقاصد بین المللی در فاصله زمانی ژانویه تا اکتبر امسال، پذیرای 900 میلیون توریست کمتر در مقایسه با آمار مشابه سال 2019 بودند که این به معنای از دست دادن 935 میلیارد دلار درآمدهای صادراتی حاصل از گردشگری بین الملل است.

این رقم بیش از 10 برابر بیشتر از زیانی است که صنعت گردشگری در سال 2009 به سبب بحران جهانی اقتصاد متحمل شده بود.

زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در این باره توضیح داد: «از زمان آغاز این بحران، سازمان جهانی گردشگری اطلاعات قابل اعتمادی را درباره تاثیرات بی سابقه همه گیری ویروس کرونا بر گردشگری جهانی در اختیار دولت ها و کسب و کارها قرار داده است. گرچه خبرهای کشف واکسن کرونا موجب تقویت اعتماد گردشگران شده اما تا بهبود این شرایط راهی طولانی در پیش داریم. بنابراین باید تلاش هایمان را برای بازکردن ایمن مرزها و حمایت از مشاغل و کسب و کارهای وابسته به گردشگری مضاعف کنیم. بیش از پیش روشن است که صنعت گردشگری یکی از بخش هایی است که بیشترین آسیب ها را بر اثر این بحران بی سابقه متحمل شده است».

براساس شواهد موجود، سازمان جهانی گردشگری پیش بینی می کند، میزان ورود گردشگران بین المللی در کل سال 2020 با کاهش 70 تا 75 درصدی همراه باشد که در این صورت گردشگری جهانی عقبگردی 30 ساله به آمارهای سال 1990 خواهد داشت و در مقایسه با سال گذشته یک میلیارد نفر گردشگر کمتر و 1.1 تریلیون دلار کاهش در سود خود را تجربه خواهد کرد.

این تنزل چشمگیر در گرشگری بین المللی می تواند با ضرر اقتصادی دو تریلیون دلاری برای تولید ناخالص جهان همراه باشد.

آسیا-پاسیفیک بعنوان اولین منطقه ای که تحت تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا قرار داشت و بیشترین محدویت های سفری را تا به امروز تجربه کرد، طی 10 ماه نخست سال 2020 با 82 درصد شاهد بالاترین نرخ کاهش ورود گردشگران بین المللی بوده و پس از آن منطقه خاورمیانه نزول 73 درصدی را به ثبت رسانده است. آفریقا نیز از ژانویه تا اکتبر سال جاری میلادی 69 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کمتر پذیرای گردشگران بین المللی بوده و این میزان کاهش برای مناطق اروپا و آمریکا هر کدام 68 درصد بوده است.

تنزل صنعت گردشگری بین المللی به سبب بحران بی سابقه کرونا

همچنین محدویت های سفری در سطح جهان طی 10 ماه نخست سال 2020 از ژانویه سیر صعودی خود را آغاز کرده و در ماههای آوریل، می و ژوئن به ترتیب با منفی 97، 96 و 91 درصد به بالاترین سطخ خود رسیده و در انتهای ماه اکتبر همچنان 83 درصد از محدویت های سفری در سراسر جهان برقرار بوده است، گرچه این محدویت ها پس از ماه اکتبر کاهش یافته و چندی پیش سازمان جهانی گردشگری بطور رسمی اعلام کرد 70درصد از مقاصد گردشگری جهان محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا را کاهش داده اند و از هر چهار مقصد فقط یک مقصد همچنان بطور کامل به روی گردشگران خارجی بسته است.

chat