پرشین اپلای

از 0 تا 100 لاتاری آمریکا، آخرین وضعیت ثبت نام لاتاری برای ایرانیان

از 0 تا 100 لاتاری آمریکا، آخر 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

 

هر ساله در اواسط مهر ماه، تب شرکت در لاتاری بالا گرفته و بسیاری از ایرانیان شانس خود را برای مهاجرت به آمریکا می‌آزمایند. چرا که لاتاری آمریکا یکی از ارزان ترین راه های مهاجرت به آمریکا محسوب می‌شود که در کنار ارزش بالای گرین کارت و اختیارات متعددی که به اشخاص می‌دهد آن را تبدیل به یکی از پرمتقاضی ترین برنامه‌های مهاجرتی دنیا کرده است. در این مقاله به شرایط ثبت نام لاتاری، مهاجرت و اخذ اقامت دائمی آمریکا از طریق لاتاری، ممنوعیت های مهاجرتی ایرانیان به آمریکا مرسوم به بن سوم ترامپ و هر آنچه که پیرامون لاتاری باید بدانید گفته شده است.

لاتاری گرین کارت آمریکا چیست ؟

لاتاری آمریکا یک برنامه تنوع نژادی است که نخستین بار در سال 1990 میلادی جهت حضور شهروندان مختلف و افزایش تنوع نژادی در آمریکا ایجاد شد، از این جهت ویزای گوناگونی یا Diversity Visa عنوان دیگری است که در کنار لاتاری (lottery) شناخته می‌شود. در این برنامه سالانه  55.000 نفر که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند شانس اخذ اقامت دائمی و گرین کارت را خواهند داشت که سهم ایرانیان از این برنامه 3.000 نفر است.

مزایای برنده شدن در لاتاری آمریکا

·         شرکت در این برنامه رایگان است

·         یکی از ارزان ترین و سریع ترین روش‌های مهاجرتی در جهان محسوب می‌شود

·         نیازی به تحصیلات عالی، سمت شغلی خاص و ... نخواهد داشت

·         الزامی برای تسلط در زبان انگلیسی وجود ندارد و نمره آزمون هایی مانند IELTS یا تافل از شما در خواست نمی‌شود

·         امکان تحصیل یا کار کردن در آمریکا

·         امکان زندگی در هر ایالت و شهری که تمایل دارید

·         هیچ محدودیت سنی وجود نداشته و تمامی افراد با هر سنی می توانند در لاتاری شرکت نمایند (جوانانی که کمتر از 18 سال سن داشته باشند باید توسط والدین خود ثبت نام شوند)

در کجا ثبت نام کنیم؟

اگر خواهان شرکت در لاتاری هستید می‌توانید با مراجعه به آدرس (www.dvlottery.state.gov )سایت رسمی ثبت نام لاتاری به طور رایگان در این برنامه ثبت نام کنید. در صورت ثبت نام در سایت رسمی توجه داشته باشید که کوچک‌ترین اشتباه در درج اطلاعات سبب حذف شما از قرعه کشی خواهد شد. این اتفاق در عدم رعایت شرایط عکس لاتاری بسیار شایع است.

شرایط ثبت نام در لاتاری

ثبت نام در لاتاری نیازمند به 2 شرط اصلی است و در صورت نبود هر کدام از این 2 مورد متقاضیان قادر به شرکت در لاتاری نخواهند بود.

1.      متقاضیان باید ملیت یکی از کشورهای واجد شرایط را داشته باشند: همانطور که گفته شد هدف از صدور ویزا گوناگونی جذب نژادهای مختلف است. بنابراین امکان شرکت در لاتاری برای شهروندان چینی، هندی، کانادایی و ... که به تعداد قابل توجهی در آمریکا ساکن هستند امکان پذیر نخواهد بود. اما از سوی دیگر، افراد با ملیت‌های ایرانی، دانمارکی، ژاپنی که طیف کمتری از جمعیت آمریکا را تشکیل داده‌اند مجاز به شرکت هستند.

2.      متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم یا دو سال سابقه کاری باشندنکته مهم شرط تحصیلی این است که مدرک دیپلم 12 ساله باشد. بنابراین شرکت کنندگانی که دارای دیپلم 11 ساله هستند (مانند دیپلم‌های فنی) باید 1 سال تحصیلی دیگر نیز چه در دانشگاه و چه در مقطع پیش دانشگاهی سپری کنند. البته در صورت امکان پذیر نبودن این شرط متقاضیان می‌توانند با ارائه اسنادی دال بر اشتغال آن‌ها بر کاری تمام وقت به مدت دو سال یا معادل آن به صورت پاره وقت واجد شرایط برای شرکت در لاتاری باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در لاتاری

·         اطلاعات لازم جهت تکمیل اطلاعات هویتی

·         یک قطعه عکس دیجیتالی: این عکس از شرایط بخصوصی پیروی می‌کند که عبارتند از: داشتن رزولشن 600 در 600 (dpi300)، زمینه سفید، فرمت JPEG، خنثی بودن حالت چهره، مشخص بودن کامل صورت و ...

·         پاسپورت: نیاز به پاسپورت را می‌توان از آخرین تغییرات اعمال شده در لاتاری دانست. نیاز به تکمیل نمودن اطلاعات پاسپورت از لاتاری 2021 جهت جلوگیری از اقدامات شیادانه اجباری شده و در حال حاضر در ثبت نام لاتاری 2022 نیز یکی از ملزمات به‌حساب می‌رود.

با وجود اینکه جمع آوری مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام لاتاری بسیار آسان بوده، اما توجه داشته باشید که در صورت ثبت نام رعایت جزئیات بسیار حائز اهمیت است و متقاضیانی که اطلاعات خود را به اشتباه درج کنند به قرعه کشی لاتاری راه پیدا نخواهند کرد.

آیا شهروندان ایرانی می‌توانند از طریق لاتاری به آمریکا مهاجرت کنند؟

همانطور که ملاحظه کردید ایرانیان هیچ محدودیتی برای ثبت نام در لاتاری و برنده شدن نداشته و همچنین ایران از بدو تشکیل برنامه لاتاری در آمریکا جزو کشورهای واجد شرایط بوده است. اما آنچه در پروسه مهاجرتی اختلال ایجاد می‌کند بن سوم ترامپ است که در سالیان اخیر گریبانگیر ایرانیان شده است.

 زیرا با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا ممنوعیت‌های مهاجرتی متعددی برای سفر و مهاجرت به آمریکا شامل ایرانیان شده که غیر از ویزاهای تحصیلی آمریکا (F-M-J)، مهاجرت به این کشور را پیچیده تر کرده است.

هم‌اکنون نیز با برنده شدن در لاتاری ایرانیان شانس ویزا شدن خواهند داشت اما پیشبرد آن ملزم به بررسی و مشاوره‌های مهاجرتی خواهد بود. برای مثال اشخاصی که بتوانند در لاتاری برنده شوند و در این کشور دارای اقوام نزدیک باشند از شانس ویزا شدن بالایی برخوردار خواهند بود یا اشخاصی که موفق به اخذ پیشنهاد کاری در آمریکا شوند نیز قادر هستند تا به ویزای گوناگونی دست پیدا کنند. ایرانیان در حال حاضر (دوره ریاست جمهوری ترامپ) جهت مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری نیازمند به اخذ پکیج درخواست معافیتی مرسوم به waiver خواهند بود

در نهایت ...

اگر قصد مهاجرت به آمریکا را دارید بدون شک ثبت نام در لاتاری یکی از بهترین روش‌های ممکن خواهد بود. علاوه بر رایگان بودن، شرایط آسان ثبت نام و شانس بالای ایرانیان در برنده شدن (به ویژه از زمان اجباری شدن پاسپورت)؛ ثبت نام این دوره از لاتاری (لاتاری 2022) مصادف با زمان برگزاری ریاست جمهوری آمریکا شده است. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که ترامپ برنده مجدد این مراسم نباشد. چرا که جو بایدن اعلام کرده است حذف محدودیت‌های مهاجرتی به آمریکا از نخستین اقدامات وی خواهد بود که در صورت عملی شدن می‌تواند پروسه اخذ گرین کارت آمریکا را به سهولت سالیان قبل برگرداند.

از لاتاری بیشتر بدانید: نگاهی اجمالی به پروسه لاتاری

ابتدا شرکت کنندگان باید در برنامه ویزای گوناگونی (DV) آمریکا که لاتاری گفته می‌شود شرکت کنند و شانس خود را بیازمایند. در صورت برنده شدن فرصت اخذ ویزای گوناگونی وجود خواهد داشت که این ویزا مجوز سفر و ورود شما به آمریکا را فراهم خواهد کرد. در گام بعدی و پس از ورود به آمریکا دارندگان باید جهت اخذ گرین کارت (Green Card) خود که مجوز اقامت دائمی آمریکا را  میسر می‌کند اقدام نمایند (گرین کارت به آدرسی پست خواهد شد که برندگان لاتاری در فرم  DS-260 آن را مشخص کرده‌اند (.

گرین کارت، برتر از ویزاهای آمریکا

حال با اخذ گرین کارت دارندگان می‌توانند برای همیشه در آمریکا زندگی کنند و از امتیازات بالایی برخوردار شوند چرا که گرین کارت برخلاف ویزای آمریکا محدودیت خاصی نداشته و دارندگان آن می‌توانند همانند آمریکایی‌ها با هزینه کم تر به تحصیل بپردازند (نسبت به دارندگان ویزای تحصیلی F، M یا (J به هر کاری که تمایل داشته باشند تا هر ساعتی مشغول شوند و ...

همچنین عبارت گرین کارت آمریکا صرفا بیانگر لاتاری نخواهد بود چرا که در این کشور 4 نوع گرین کارت مختلف وجود دارد که یکی از آن‌ها برای ویزای گوناگونی اختصاص داده شده است.

گرین کارت پایان راه نخواهد بود ... 

 با وجود مزایای بی‌شمار، گرین کارت آمریکا دارای محدودیت‌هایی نیز خواهد بود. همانند عدم امکان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نیاز به تمدید گرین کارت در هر 10 سال متوالی، عدم دسترسی به بیمه سالمندان و محدودیت‌ مسافرتی (بین المللی) که از جمله آن‌هاست. برای اینکه دارندگان گرین کارت بتوانند نسبت به آمریکایی‌ها از حقوق و شرایط اقامتی کاملا یکسانی برخوردار شوند باید جهت اخذ شهروندی آمریکا اقدام کنند که با 5 سال زندگی در این کشور میسر خواهد شد. پروسه گفته شده را می‌توان یکی از سریع ترین روش‌های دسترسی به شهروندی و پاسپورت آمریکا نام برد که تنها از طریق شرکت در برنامه لاتاری ممکن می‌شود.

سوالات متعدد درباره لاتاری آمریکا

متقاضیان چندبار می‌توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند؟

متقاضیان تا مادامی که شرایط این  برنامه را داشته باشند سالانه می‌توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند.  

تاریخ شروع ثبت نام لاتاری و اعلام نتایج آن به چه صورت است؟

ثبت نام لاتاری معمولا در اواسط ماه مهر آغاز شده و تا آبان ماه ادامه خواهد داشت. اعلام نتایج  نیز 6 ماه پس از ثبت نام لاتاری اعلام می‌گردد.

آیا داشتن تحصیلات عالی شانس برنده شدن را افزایش می‌دهد؟

خیر. هیچ عاملی غیر از شانس برای برنده شدن در لاتاری دخیل نخواهد بود و داشتن تحصیلات عالی، سمت شغلی مناسب و ... هیچ تاثیری در انتخاب شما نخواهد داشت. قرعه کشی لاتاری به صورت کاملا تصادفی انجام خواهد شد.

چگونه شانس بیشتری برای ثبت نام در لاتاری داشته باشیم؟

بهترین روش برای افزایش شانس برنده شدن در لاتاری شرکت کردن به صورت خانوادگی است. برای مثال یکی از زوجین (زوج الف) به عنوان متقاضی اصلی در لاتاری ثبت نام کند و اطلاعات همسر (زوج ب) و فرزندان خود را وارد کند و بار دوم زوج دیگر (زوج ب) به عنوان متقاضی اصلی ثبت نام کند و اطلاعات همسر (زوج الف) و فرزندان خود را به عنوان همراه وارد کند

آیا در کشورهای دیگری برنامه لاتاری برگزار می‌شود؟

غیر از ایالات متحده آمریکا هیچ کشوری برنامه لاتاری را نداشته و عباراتی مانند لاتاری کانادا، لاتاری استرالیا و ... کذب بوده و صحت ندارد.

آیا افغان‌ها می‌توانند در برنامه لاتاری شرکت کنند؟

بله. در این زمینه محدودیت وجود ندارد و افغانستان از کشورهای واجد شرایط به‌شمار می‌رود.

آیا داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان الزامی است؟

خیر. مشمولین خدمت سربازی الزامی برای ارائه کارت پایان خدمت نخواهند داشت و در سفارت‌های آمریکا نیازی برای ارائه آن وجود ندارد.

در صورت برنده شدن امکان واگذاری امتیاز وجود خواهد داشت؟

خیر. در صورت برنده شدن، این شانس تنها برای خود متقاضی خواهد بود و امکان واگذاری یا خرید/فروش آن وجود ندارد.

آیا می‌توانم از تصویر دوره قبلی لاتاری استفاده کنم؟

در صورتی که شما در دوره‌های پیشین لاتاری برنده نشده باشید، امکان استفاده مجدد از تصویر خود را نخواهید داشت.

آیا برنده شدن در قرعه کشی لاتاری به معنای مهاجرت و اخذ اقامت دائمی آمریکا خواهد بود؟

لزوما خیر. برنده شدن در این برنامه را می‌توان گام نخست مهاجرت به آمریکا دانست اما لزوما به معنای تضمین صدور ویزای گواناگونی (Diversity) نخواهد بود. به ویژه با روی کار آمدن دولت ترامپ که این مهم دشوار تر شده است.

chat