پرشین اپلای

ماکرون و مرکل خواستار اصلاح مقررات حوزه شنگن برای مقابله با تروریسم شدند

ماکرون و مرکل خواستار اصلاح مق 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

ماکرون و مرکل خواستار اصلاح مقررات حوزه شنگن برای مقابله با تروریسم شدند

سران فرانسه و آلمان در نشستی مجازی، از لزوم تشدید مقرارت حوزه شنگن در راستای مبارزه ادعایی با تروریسم سخن گفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، در نشست مجازی که به ریاست سران فرانسه و اتریش برگزار شد؛ اروپایی‌ها مدعی افزایش تلاش‌ها در مبارزه با تروریسم شدند.

این نشست مجازی تنها یک هفته پس از حمله در وین، پایتخت اتریش که چهار کشته برجای گذاشت، برگزار شد. فرانسه نیز طی هفته‌های اخیر به دلیل اظهارات و اقدامات مقامات این کشور شاهد حمله به محل سابق تحریریه نشریه فکاهی «شارلی ابدو»، کشته شدن یک معلم فرانسوی و حمله با سلاح سرد در کلیسای جامع نیس بود.

در این نشست، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، از لزوم «واکنش هماهنگ و سریع» کشورهای اروپایی سخن گفت. وی به طور مشخص خواستار ایجاد پایگاه داده‌های مشترک، تبادل اطلاعات و پیگیری تدابیر کیفری شد. ماکرون همچنین گفت که اتحادیه اروپا باید به دنبال بازنگری در مقررات مرزی منطقه شنگن باشد. 

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز خواستار اصلاح مقررات منطقه شنگن به دنبال حملات اخیر در فرانسه و اتریش شد.

به گفته صدراعظم آلمان، کار سامانه ورود و خروج به منطقه شنگن باید تا سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز شود. وی گفت: این امری بسیار حیاتی است که بدانیم چه کسی وارد منطقه شنگن می‌شود و چه کسی از آن خارج می‌شود.

رئیس جمهور فرانسه قراراست پیشنهادات اولیه خود  را در زمینه مبارزه با تروریسم، روز ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر) به شورای اتحادیه اروپا ارائه کند.

این در حالی است که جانبداری ماکرون از انتشار تصاویری موهن از پیامبر اسلام (ص)، خشم مسلمانان سراسر جهان را در پی داشت. وی بعدها، بدون آنکه عذرخواهی کند؛ مدعی شده بود: احساسات مسلمانان را در قبال تصاویر موهن درک می‌کنم ولی دولت من در ورای این کاریکاتورها نیست!

 

chat