پرشین اپلای

آخرین وضعیت مرزهای مسافری با ۹ کشور همسایه

آخرین وضعیت مرزهای مسافری با ۹ 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

آخرین وضعیت مرزهای مسافری با ۹ کشور همسایه

سخنگوی گمرک گفت: درباره اتباع کشور ایران و  کشورهای آذربایجان، ارمنستان و عراق  تنها کسانی که تابعیت یا اقامت کشور مقابل را دارند و یا مجوزها و روادید خاص دارند، می‌توانند تردد کنند.

سید روح الله لطیفی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مرزهای مسافری کشور گفت: اتباع دو کشور ایران و افغانستان به شرط دریافت روادید امکان تردد از مرزهای ماهیرود، دوغارون و میلک را دارند. اما درباره اتباع کشور ایران و کشورهای آذربایجان، ارمنستان و عراق تنها کسانی که تابعیت یا اقامت کشور مقابل را دارند و یا مجوزها و روادید خاص مانند درمان، تجاری، دانشجویی یا خانواده دیپلمات‌های مقیم را دارند، می‌توانند تردد کنند.

وی درباره آخرین وضعیت مرزهای زمینی نیز گفت: مرز زمینی ترکمنستان کاملاً بسته است و تنها مبادلات از طریق ریلی و در مرزهای اینچه برون در استان گلستان و مرز سرخس در استان خراسان رضوی انجام می‌شود.

لطیفی در زمینه مرزهای ایران با عراق نیز گفت: در کشور عراق مرزهایی که با منطقه اقلیم کردستان عراق وجود دارد مانند قبل فعالیت دارند اما در بخش‌های عربی عراق، مرز چذابه بسته است، سایر مرزها نیز به جز مرز خسروی که همه روزه باز است، تنها دو روز در هفته باز هستند و از هر مرز که در بخش‌های غیر کردی است هفته‌ای ۵۰۰ کامیون کالا از ایران می‌تواند صادرات داشته باشند و عبور و مرور کند.

وی با بیان اینکه مرزهای زمینی افغانستان، پاکستان، آذربایجان، نجوان و ترکیه نیز باز هستند، اظهار داشت: مسافران کشور ترکیه که دارای اقامت یا تابعیت کشور مقابل هستند و یا مجوزهای خاص مانند درمان یا تحصیل دارند و یا خانواده دیپلمات‌ها، از دو مرز سرو و بازرگان می‌توانند عبور کنند ولی کامیون‌ها تنها از مرز بازرگان عبور و مرور می‌کنند و از مسیر ریلی نیز می‌توانند از مرز رازی عبور کنند.

لطیفی بیان داشت: حواشی مرز میلک افغانستان، با تفاهم نامه استانداری سیستان و بلوچستان با طرف مقابل به اتمام رسید و این مسیر باز است.

chat