پرشین اپلای

اقامت دائم کانادا برای نیروی کار کم مهارت

اقامت دائم کانادا برای نیروی ک 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات

 

اقامت دائم کانادا برای نیروی کار کم مهارت

دانشگاه رایسون برای نیروی کاری کم مهارت یک برنامه مهاجرتی با ظرفیت بالا را پیشنهاد می دهد. براساس دستورالعمل های دانشگاه رایسون، کانادا باید اقدامات زیادی برای حفظ افرادی که اقامت موقت با مهارت پایین را دارند را انجام دهد. این مطالعات را بخش تحقیقاتی کانادا CERC در زمینه مهاجرت منتشر کرده است.

CERC برنامه ای است که به محققان معروف در جهان 10 میلیون دلار برای ایجاد پروژه های تحقیقاتی می دهد و از دانشگاه های کانادا حمایت می کند.  این برنامه در زمینه مهاجرت و انطباق پذیری اولین برنامه ای است که به دانشگاه رایسون داده می شود.

کانادا هر سال 350.000 مهاجر را برای اقامت دائم می پذیرد، که تقریبا دو سوم آنها از قبل به صورت موقت در کانادا زندگی می کردند. با وجود کرونا کانادا به دنبال پذیرش تعداد زیادی از مهاجران است.

در تاریخ 30 اکتبر کانادا برنامه مهاجرتی 2021-2023 را اعلام کرد. کانادا سالانه بیشتر از 400.000 مهاجر جدید را می پذیرد. اداره مهاجرت کانادا هر سال یک برنامه جدید مهاجرتی را منتشر می کند. در سال 2021 اداره مهاجرت کانادا401.000 مهاجر را می پذیرد. در سال 2022 حدود 411.000 مهاجر را می پذیرد. در سال 2023 کانادا 421.000 مهاجر را می پذیرد.

سالانه 600.000 مهاجر که ویزای موقت دارند به کانادا می آیند. بیشتر افرادی که اقامت دائم را دریافت می کنند، در مشاغل بسیار ماهر کار می کنند. افرادی که ویزای موقت دارند در مشاغل با مهارت کم کار می کنند و شانس کمتری برای اقامت دائم دارند.

بیماری کرونا اهمیت نیروی کار کم مهارت را بیشتر مشخص کرده است. نیروی کار کم مهارت مثل کارمندان فروشگاه های مواد غذایی، کارکنان نظافت بیمارستان و کارگرانی که در مزرعه کار می کنند هستند.

چه مشاغلی بیشترین رشد را در 10 سال آینده کانادا خواهند داشت

با افزایش تقاضا برای مشاغل کم مهارت، نیروی کار بیشتر مورد نیاز است، اما پیش بینی می شود که نرخ رشد در این مشاغل کم مهارت نسبت به مشاغل با مهارت بالا کمتر باشد.

بخشهایی مثل مراقبت از کودکان، خدمات خانواده، حمل و نقل تجاری، خدمات غذایی و ساخت و ساز ساختمان در ده سال آینده رشد زیادی خواهند داشت. به علاوه با افزایش سن جوانان و دوره بازنشستگی آنها، در واقع نیاز به مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی بیشتر می شود.

افزایش تقاضا برای مشاغل کم مهارت به علت این است که کارگران متولد کانادا تمایلی برای کار در این مشاغل را ندارند. تعداد زیادی از مهاجران دارای اقامت دائم که مهارت بالایی دارند به علت تقاضای زیاد در مشاغل کم مهارت در نهایت وارد این مشاغل می شوند.چه برنامه های مهاجرتی برای نیروی کار با مهارت کم در کانادا وجود دارد؟

برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا به صورت منظم نیروی کار کم مهارت را دعوت می کند تا از طریق این برنامه برای اقامت دائم اقدام کنند. این برنامه تازواردان و نیروی کار نیمه ماهر را دعوت می کند.

برنامه مشاغل مورد تقاضای انتاریو برای نیروی کار در مشاغلی که تقاضای بالایی دارند، اقامت دائم می دهد.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک برای نیروی کار کم مهارت که می خواهند به یکی از چهار استان آتلانتیک کانادا یعنی نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نواسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد مهاجرت کنند، باز است.

برنامه مشاغل مورد تقاضای انتاریو به نیروی کار خارجی که پیشنهاد شغلی  در مشاغل مورد نیاز را دارند اقامت دائم را می دهد. از طریق این برنامه کارفرمایان انتاریو می توانند نیروی کار با تجربه کاری که مناسب بازار کار باشد را انتخاب کنند. نیروی کار فقط اگر واجد شرایط باشند می توانند پیشنهاد کار دائمی و تمام وقت را از کارفرما دریافت کنند.

برنامه مهاجرتی صنایع غذایی و کشاورزی برای 2750 مهاجر در صنایع کشاورزی و صنایع غذایی اقامت دائم می دهد.

یکی از موارد مشترک بین این برنامه هایی که نیروی کار موقت را می پذیرند، این است که از نطر اندازه کوچک هستند.

صنعت کشاورزی و صنایع غذایی در کانادا یکی از قسمت های مهم اقتصاد کانادا است که سالانه حدود 110 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک می کند. برای جذب و حفظ نیروی کار دولت کانادا برنامه 3 ساله مهاجرت صنایع غذایی و کشاورزی را ارائه داده است.

این برنامه ها به دنبال گسترش سیستم مهاجرتی دو مرحله ای برای مهاجران با مهارت کم است.

سیستم مهاجرت دو مرحله ای برای کسانی است که به صورت موقت به کانادا می آیند و بعد از آن اقامت دائم را دریافت می کنند.

اخیرا کانادا شش برنامه مهاجرتی برای نیروی کار موقت خارجی را اعلام کرد، نیروی کار شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی، کارگران ضروری، فارغ التحصیلان بین المللی و فارغ التحصیلان فرانسوی زبان.

این برنامه های جدید از نظر زمانی محدود بوده اما هدف آنها اقامت دائم برای نیروی کار موقت است.

این برنامه ها برای اقامت دائم نیروی کار موقت و فارغ التحصیلان بین المللی است که قبلا در کانادا زندگی کرده و مهارت و تجربه کانادایی برای مبارزه با بیماری کرونا را دارند، است. مهاجران باید پرونده های خود را بین 6 می 2021 و 5 نوامبر 2021 ارسال کنند، اگر ظرفیت پذیرش 90.000 پرونده قبل از نوامبر 2021 پر شود، دولت کانادا پرونده دیگری را نمی پذیرد.

کانادا باید مسیر های بیشتر را برای اقامت دائم نیروی کار با مهارت کم ارائه دهد

کانادا به دنبال ایجاد مسیر های اقامت دائم برای نیروی کار موقت با مهارت کم است که تعداد زیادی از آنها را بپذیرد.

کانادا می خواهد 10 تا 20 درصد مهاجران برنامه های اقتصادی را از نیروی کار با مهارت کم بپذیرد و نیروی کار خارجی موقت واجد شرایط را برای اقامت دائم بپذیرد.

به کانادا توصیه کمی شود که دستورالعمل های جدیدی را برای جلوگیری از کاهش حقوق نیروی کار خارجی در داخل کانادا در نظر بگیرد.

کانادا باید خدمات تسویه حساب برای نیروی کار موقت خارجی که واجد شرایط اقامت دائم هستند را در نظر بگیرد.

به کانادا توصیه می شود که مشارکت مهاجران کم مهارت در اقتصاد کانادا را به مردم کانادا اعلام کند تا نگرانی و احساسات ضد مهاجرتی مردم کانادا از بین برود.

پذیرش 35.000 مهاجر جدید در ماه ژوئن در کانادا

در ماه ژوئن برای اولین بار در زمان شیوع کرونا کانادا در مدت یک ماه 25.000 مهاجر جدید برای اقامت دائم را پذیرفت. کانادا برای رسیدن به هدف خود یعنی پذیرش 401.000 مهاجر در سال 2021 باید ماهانه 43.000 مهاجر را در ماههای دسامبر و جولای بپذیرد.

براساس اطلاعات دفتر وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو، کانادا تعداد زیادی از مهاجران را در ماه ژوئن 2021 برای اقامت دائم پذیرفت.

وزیر مهاجرت گفت: ما به دنبال رسیدن به هدف خود یعنی پذیرش 401.000 مهاجر برای اقامت دائم هستیم.

براساس برنامه مهاجرتی 2021_2023 دولت کانادا سالانه حداقل 401.000 مهاجر جدید را می پذیرد، قبل از شیوع کرونا هدف دولت کانادا پذیرش 341.000 مهاجر در سال بود.

این هدف بسیار بزرگی برای دولت کانادا است، فقط یکبار کانادا در سال 1913حدود 400.000 مهاجر را پذیرفت، اما مهاجرت به کانادا بعد از جنگ جهانی اول کم شد.

دفتر وزیر مهاجرت پیش بینی می کند که کانادا در ماه ژوئن بیشتر از 35.000 مهاجر جدید را پذیرفت.  براساس آمارها کانادا ماه گذشته 35.700 مهاجر جدید را پذیرفته است. این تعداد بیشتر از کل مهاجران پذیرفته شده در ماههای گذشته در کانادا است.

کانادا امسال را به خوبی شروع کرد و در ماه ژانویه 24.680 مهاجر جدید را پذیرفت، اما در ماه های بعد تعداد  کمتری را پذیرفت. کانادا در ماه فوریه 23.395 مهاجر، در ماه مارس 22.425 مهاجر، در ماه آوریل 21.155 مهاجر و در ماه می 17.100 مهاجر را پذیرفت.

در کل کانادا 143.000 مهاجر را برای اقامت دائم در شش ماه اول سال 2021 پذیرفت، این میزان پذیرش از هدف بزرگ کانادا یعنی پذیرش 401.000 مهاجر در سال 2021 خیلی کمتر است.

کانادا برای رسیدن به هدف خود باید 258.000 مهاجر دیگر یعنی 43.000 مهاجر هر ماه و بقیه را  تا آخر امسال بپذیرد.

پذیرش این همه مهاجر در شش ماهه باقی مانده از سال سخت است اما یک شانسی وجود دارد.

قبل از شیوع کرونا کانادا 25.000 تا 35.000 مهاجر را می پذیرفت. مهاجرت به کانادا در ماههای گرم سال بیشتر است، بیشتر مهاجران در شرایط آب و هوایی مطلوب به کانادا می آیند که به همین علت دانشگاهها و بیزینس ها در ماه سپتامبر شروع به کار می کنند.

در سال 2019 پذیرش مهاجران در نیمه دوم سال بیشتر از نیمه اول سال بود، کانادا در آن زمان 180.000 مهاجر را بین ماههای جولای و دسامبر پذیرفت.

اگر فرض کنیم که کانادا در نیمه دوم سال همان میزان مهاجر را بپذیرد، امسال 320.000 مهاجر را می پذیرد که با هدف خود فاصله دارد.

با این حال چند فرصت وجود دارد که کانادا را به هدف خود نزدیک می کند.

حدود 23.000 نفر از افرادی که اقامت دائم دارند بعد از کم شدن محدودیت های سفر در تاریخ 31 خرداد 1400 می توانند به کانادا سفر کنند.

افرادی که به تازگی تاییدیه اقامت دائم را دریافت کرده اند می توانند به کانادا سفر کنند.

اداره مهاجرت کانادا شش برنامه اقامت دائم جدید را معرفی کرد که از طریق این برنامه ها 90.000 دانشجوی بین المللی و نیروی کار ضروری می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و در کانادا بمانند. اداره مهاجرت کانادا به دنبال بررسی 40.000 پرونده این برنامه ها تا پایان سال 2021 است.

فرصت سوم استفاده از مهاجران داخلی برای اقامت دائم است. اداره مهاجرت کانادا در طول سال از طریق برنامه اکسپرس اینتری رکوردهای زیادی داشته چون اولویت را به مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی داده است.

برنامه های اقامتی جدید برای نیروی کار موقت و فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا است که مهارت و تجربه لازم برای مبارزه با کرونا را دارند. مهاجران باید پرونده های خود را بین 16/2/1400 تا 14/8/1400 ارسال کنند، اما اگر سهمیه پذیرش 90.000 پرونده قبل از این تاریخ پر شود،  دولت کانادا پرونده ها را نمی پذیرد. این برنامه های مهاجرتی جدید نیروی کار موقت در بیمارستانها و کارکنان مراقبت های طولانی مدت در خانه و فارغ التحصیلانی که باعث بهبود وضعیت اقتصادی می شوند را می پذیرند،  البته کانادا از طریق این برنامه ها فرانسوی زبانها را هم می پذیرد.

قرعه کشی های بسیار بزرگ با کمترین امتیاز برگزار می شود. براساس اطلاعات اداره مهاجرت کانادا حدود 90 درصد مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی در کانادا اقامت دارند، پس دادن اقامت دائم به این افراد آسان تر از افرادی است که در خارج از کانادا هستند. اداره مهاجرت کانادا حدود 100.000 دعوتنامه اکسپرس اینتری امسال صادر کرده است که دو برابر دعوتنامه هایی است که سال قبل در همین زمان صادر کرده بود. تعداد زیادی از مهاجران دعوت شده در زمان شیوع کرونا باید تا پایان امسال پرونده اقامت دائم خود را کامل کنند.

دفتر وزیر مهاجرت گفت، 45.100 پرونده اقامت دائم در ماه ژوئن بررسی شد، بیشترین تعداد در این زمان است، پس اداره مهاجرت کانادا می تواند تعداد زیادی از پرونده ها را برای رسیدن به هدف خود بررسی و نهایی کند.

خطراتی وجود دارد که می تواند برنامه های اداره مهاجرت کانادا را مختل کند. وضعیت جهانی ویروس کرونا بی ثبات است،  افزایش کرونا و افزایش محدودیت های سفر برای اداره مهاجرت مانع بزرگی است، مثلا کانادا پروازها از کشور هند را ممنوع کرده است.

وضعیت افراد دارای برگه لندینگ منقضی شده

طولانی شدن محدودیت ها مانع رسیدن اداره مهاجرت کانادا به اهداف خود می شود. تاخیر در ورود افرادی که تاییدیه اقامت دائم را دریافت کرده اند یک خطر است. اداره مهاجرت کانادا به دنبال مکاتبه با افرادی است که تاییدیه اقامت دائم آنها منقضی شده است. البته این یک کار زمان بر است چون اداره مهاجرت باید با هر یک از این افراد تماس بگیرد تا مطمئن شود که این افراد همه مدارک لازم برای مهاجرت را دارند.

در ماههای آینده باید سطح مهاجرت بالا باشد. احتمالا کل مهاجرت های ماهانه در پایان سال به بالاترین میزان خود می رسد چون تعداد زیادی از مهاجران خارجی و متقاضیان کانادایی مراحل سفر خود را تکمیل کرده اند.

chat