پرشین اپلای

چگونه برای ویزای استارت آپ کانادا از امارات اقدام کنیم

چگونه برای ویزای استارت آپ کان 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات

 

چگونه برای ویزای استارت آپ کانادا از امارات اقدام کنیم

مارکو مندیچینو-وزیر مهاجرت کانادا- ماه گذشته سوم جون 2021 در تویتر خود اعلام کرد: حال که به پایان پاندمی کرونا نزدیک می شویم، پیام ما برای برنامه استارت آپ ویزا واضح و روشن است: درهای کانادا برای شروع بیزینس های مبتنی بر تکنولوژی باز است.

وی کارآفرینان، مخترعین، مدیران ارشد و دانشجویانی که می توانند با طرح استارت آپ خود شغل ایجاد کنند را تشویق به حضور در کانادا کرد. وی با اشاره به این افراد انها را صاحبان بیزینس در آینده کانادا دانست و رشد اقتصادی و اشتغال کانادا را مدیون انها دانست.

مشاغل های-تک در امارات متحده عربی جزو بیزینس های تراز اول جهانی اند که می توانند با توسعه و استفاده از زیرساخت های کانادا در برنامه استارت اپ ویزا به اقامت رسیده و از سوی دیگر ایجاد اشتغال پایدار را در کانادا داشته باشند.

طبق گزارشی از شرکت گوگل، بودجه ای که به شرکت های فناوری امارات متحده عربی اختصاص داده شده فقط در مدت دوسال 10 برابر رشد کرده و به 1 میلیارد دلار در سال 2016 رسید که در سال های بعدی نیز رکورد زد.

تعداد زیادی شرکت فناوری در حال پیوستن به انجل ها در امارات هستند و تمایل به توسعه شرکت خود در بخش تکنولوژی اند.

اگرچه استارت اپ ها در همه کشورها هنوز جوان اند اما به گفته کارشناسان سرمایه گذاری در یک دهه گذشته نرخ سرمایه گذاری روی این شرکت ها بسیار افزایش یافته و رشد امارات در طی 3 سال گذشته بسیار زیاد بوده.

مثلا غول خرده فروشی آنلاین یعنی آمازون شرکت souq.com مستقر در امارات متحده عربی را خریداری کرد و پلت فرم ان را انگلیسی –عربی کرد. شرکتی که 12 سال پیش تاسیس شده بود، بمبلغ 580 میلیون دلار فروش رفت!

طی پاندمی دوساله کرونا، امارات با کاهش رشد بخش توریسم و کاهش مراوده تجاری با بزرگترین شریک خود یعنی چین مواجه شد، لذا کارآفرینان امارات، برنامه استارت اپ ویزای کانادا مسیری مطمئن برای توسعه کار خود و اخذ اقامت دانستند.

کارآفرینان در کانادا با حمایت سه بخش خصوصی حامی سرمایه گذاران مواجه اند که شامل:

-    انکوباتور

-    انجل

-    ونچر

بخش ونچر 200هزار دلار و بخش انجل 75 هزار دلار در بیزینس فرد سرمایه گذاری می کند. وظیفه اصلی یک کارآفرینی جلب نظر یکی از سازمان های بالا با ارائه طرح تجاری مناسب و سوابق کاری خود است تا بتواند نامه تاییدیه LOS را دریافت کند.

این کار معمولا با کمک مشاوران و وکلای کانادایی که تجربه خوبی در زمینه بیزینس های کانادا دارند انجام می شود زیرا آنها می توانند اطمینان حاصل کنند  که مفهوم کسب و کار در یک شرکت نوپا چگونه نیازهای بازار کار و صنعت کانادا را برآورده می کند. به هر حال بازار کار آمریکای شمالی کاملا متفاوت از خاورمیانه است و نیازمند سالها تجربه است.

معمولا کارآفرینان می توانند با دریافت ویزا کار موقت قبل از بررسی پرونده مهاجرتی خود به کانادا امده و روی طرح تجاری خود فعال شوند که البته باید بررسی دقیق گردد.

شرایط اولیه دولت کانادا برای ارائه مجوز و ویزا به کارآفرینان و مدیران ارشد در برنامه استارت آپ ویزا:

-    دارا بودن بیزینس موفق و فعال

-    دریافت برگه تاییدیه از شرکت های حامی یا همان LOS، لتر او ساپورت

-    دارا بودن تمکن مالی مناسب که قرض گرفته نشده باشد و در مالکیت متقاضی باشد

-    دارا بودن دانش زبان انگلیسی-فرانسه برابر نمره حداقل 5 – هرچند نمره بالاتر تاثیر بهتری در نظر آفیسر خواهد داشت

دولت هیچ گونه پولی به اعضا استارت آپ ها ارائه نمی دهد. کارآفرینان و مدیران ارشد باید با ارائه مدارک کافی اثبات کنند که دارایی نقد و ملک مکفی برای شروع بیزینس خود و حمایت از خانواده خود در 6ماه اول می باشند.  سرمایه اولیه شروع و توسعه بیزینس باید طبق بیزینس پلن و سرمایه برای هزینه های زندگی باید طبق جدول مربوطه باشد (مثلا یک خانواده 4 نفره 24هزار دلار ).

متقاضی باید نشان دهد که سرمایه کافی برای راه اندازی بیزینس خود بعد از اخذ اقامت دائم کانادا را دارد و میتواند هزینه های توسعه طرح را بادیگر شرکا موجود در استارت اپ خود پرداخت کند و این باید واقعی باشد. توجه کنید که همه اعضا گروه باید با هم هماهنگی خاصی داشته باشند و نباید با اوردن تعداد زیاد(حداکثر5نفر) شانس قبولی را کم کرد. تیم استارت آپ در موسسه گنجی شامل اساتید دانشگاه های برتر کانادا قبل از شروع هر برنامه استارت اپی به دقت متقاضی و رزومه وی را بررسی می کنند تا شانس وی و خانواده اش را برای موفقیت قطعی بدانند بدین جهت است که بدون دریافت رزومه CV امکان بررسی متقاضی نیست.

طبق آمار دولت کانادا تعداد کارت های پی آر (اقامت دائم) ارائه شده به استارت آپ ها دوبرابر شده، در سال 2019 برابر 510 مورد و در سال 2018 برابر 250 مورد بوده.استارت آپ ویزا برای دانشجویان

استارت اپ ویزا کانادا برای دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده از دانشگاه های کانادا نیز مناسب است زیرا بسیاری از انان از روش اکسپرس اینتری امتیاز لازم را بدست نمی آوردند و با سازوکار جدید دولت کانادا این گروه ها می توانند در برنامه استارت اپ کارت پی آر دریافت کنند.

حداقل امتیاز قبولی اکسپرس اینتری طی ماه های گذشته برابر 470 بوده که بسیاری از دانشجویان بدون جاب آفر از کارفرمای کانادایی نمی توانند واجد شرایط آن شوند ولی با استارت اپ ویزا می توانند.

همانطور که می دانید بسیاری از برنامه های تجاری و کارآفرینی استانی کانادا نیازمند دوسال سابقه کار مدیریتی، دارا بودن بیزینس فعال و مدیریت ارشد در کشور خود برای واجد شرایط شدن می باشند اما استارت اپ ویزا کانادا اینطور نبوده و مدارک مدیریتی نیاز ندارد.

تنها مورد مورد نیاز داشتن نامه حمایتی (لتر آو ساپورت LOS) است. این نامه حمایتی می تواند با تاییدیه حمایت مالی از انجل یا با نامه از انکوباتور باشد. برنامه ای که در زمان کرونا بسیار سریع می باشد.

یک کارآفرینی برتر با همکاری یک وکیل مهاجرتی می تواند طی 6 ماه نامه حمایتی را دریافت کند که بلافاصله بعد از ان می تواند درخواست کارت پی آر خود را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کند. هرچند پاندمی کرونا تاثیر زیادی در برنامه های مهاجرتی گذاشته اما روند رو به بهبود است.

معمولا بخش فدرال 18ماه زمان می برد که متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

-    متقاضی باید شرکت ثبت شده در کانادا داشته و سهامدار آن باشد

-    متقاضی باید حداقل 10درصد شرکت ثبت شده را در کانادا دارا باشد

-    بقیه اعضا گروه نباید بیش از 50درصد سهم الشرکه شرکت را داشته باشند

همانطور که در خبرهای قبلی موسسه گنجی در تلگرام اعلام کردیم هیچ گروهی نمی تواند بیش از 5 نفر را در خود جای دهد. اما همین تعداد نیز ریسک ریجکتی را بالا می برد! نفرات اصلی باید دارای موقعیت شغلی مناسب در استارت اپ باشند مثلا یک فروشنده مغازه نمی تواند در یک استارت آپ گلخانه ای حضور پیدا کند. زیرا اگر یکی از اعضا وضعیت خود را در گروه از دست دهد بقیه پرونده های اعضا گروه نیز با مشکل روبرو می شود.

طبق نظرسنجی ها معمولا استارت اپ های قبول شده در کانادا ، بیزینس خود را رشد داده، سرمایه جمع کرده و با پشتکار به سوددهی رسیده اند.

با حمایت از یک تیم قوی در کانادا می توانید با صنایع قوی کانادا و مدیران استارت اپ های فعال کانادا ارتباط گرفته و از ایده انها استفاده کرده یا ایده خود را توسعه دهید تا بتوانید به راحتی کارت اقامت خود را در استارت آپ گرفته و بلافاصله بعد از ورود شغلی داشته و درآمد کسب کنید. توجه کنید که تیم ما دارای پرونده های قبلی قبول شده در برنامه استارت اپ بوده و مسیر مطمئنی را به شما پیشنهاد خواهد داد.

chat