پرشین اپلای

شرط جدید ارمنستان برای توریستها : حداقل 10 روز اقامت، بعد واکسیناسیون

شرط جدید ارمنستان برای توریسته 3 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات

 

شرط جدید ارمنستان برای توریستها : حداقل 10 روز اقامت، بعد واکسیناسیون

دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه واکسیناسیون فقط برای کسانی انجام خواهد شد که حداقل 10 روز اقامت در ارمنستان داشته باشند، این موضوع با آژانس‌های چارتر کننده پرواز و تور ارمنستان مطرح شد. تا این لحظه این خبر به صورت رسمی به آژانس‌های مسافرتی ابلاغ نشده اما آن طور که به نظر میرسد واکسیناسیون در حال حاضر فقط در ایروان و برای کسانی که در هتل اقامت داشته باشند انجام می‌شود اما ظاهرا قرار است از تاریخ 15 جولای فقط برای افرادی که حداقل 10 روز در ارمنستان اقامت داشته باشند انجام شود.

واکسن کرونا ارمنستان

اما بزرگترین سوال و ابهام آنجایی مطرح میشود که برای توریستهایی که دوز اول خود را انجام داده اند چه برنامه ای در نظر گرفته میشود؟ آیا انها هم برای انجام واکسیناسیون دوز دوم میبایست حداقل 10 روز اقامت را داشته باشند؟ این سوالی است که در خبر فوق به آن جواب داده نشده است ولی اینطور به نظر میرسد که شرایط برای همه یکسان باشد و کسانی که منتظر انجام واکسیناسیون دوز دوم هستند میبایست اینبار حداقل 10 روز اقامت در ارمنستان داشته باشند.

سفیر ارمنستان در ایران برای نخستین‌بار در گفت‌وگو با این روزنامه به موضوع تزریق رایگان واکسن کرونا به گردشگران خارجی در آن کشور پرداخته است.

آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران در خصوص موضوع سفر ایرانی‌ها به ارمنستان برای دریافت واکسن رایگان کرونا در آن کشور گفتگو کرد. موضوعی که در هفته‌های اخیر واکنش‌های متعدد از سوی مقامات وزارت بهداشت را برانگیخت و حتی کیانوش جهانپور از مردم ایران خواست برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر نکنند.

اما سفیر ارمنستان در این گفتگو گفت: از ماه مارس سال‌ جاری واکسیناسیون شهروندان در ارمنستان در حال انجام است و واکسیناسیون با ۳نوع واکسن اسپوتنیک‌وی، آسترازنکا و سینوواک به‌صورت رایگان و داوطلبانه صورت می‌گیرد. وضعیت جلوگیری از همه‌گیری کرونا هم‌اکنون در ارمنستان رضایت‌بخش است. ارمنستان به‌عنوان «منطقه سبز» شناخته شده است.

بیست‌وسوم آوریل سال‌جاری، خانم آناهید آوانسیان، وزیر بهداشت جمهوری ارمنستان مجوز واکسیناسیون رایگان و داوطلبانه شهروندان خارجی مقیم ارمنستان را صادر کرد.

درخواست‌های متعدد دریافت واکسن از سوی کارکنان برخی نمایندگی‌های سیاسی خارجی و سازمان‌های بین‌المللی و افراد خارجی که به دلایل مختلف در ارمنستان اقامت دارند، پایه و اساس صدور این دستور بود.

پیش از هر چیز ابراز تمایل و انگیزه مردم مدنظر بود. علاوه بر آن ۲ امر دیگر نیز مورد توجه بود. یکی، نگاه و برخورد بشردوستانه در ارتباط با افراد خارجی بود و دیگر، واکسیناسیون افرادی بود که چندین هفته، ماه‌ها یا برای مدت طولانی‌تر در ارمنستان اقامت داشتند.

این موضوع تأثیر بسیار زیادی بر کاهش ابتلا به کرونا در ارمنستان داشت. مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، مجاز بودن تزریق واکسن کرونا به افرادی است که بیش از ۱۰ روز در ارمنستان اقامت داشته‌اند. این رویه از تاریخ ۱۵ جولای اجرایی می‌شود که موجب واکسیناسیون افراد نیازمند و گروه‌های هدف می‌شود. به‌خصوص در مورد اتباع خارجی که حضور و اقامت آنها در ارمنستان ضروری باشد.

chat