پرشین اپلای

آیا شرایط اقتصادی نوااسکوشیا کانادا بهتر می شود

 آیا شرایط اقتصادی نوااسکوشیا 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات

 آیا شرایط اقتصادی نوااسکوشیا کانادا بهتر می شود

منطقه ساحلی نوااسکوشیا تا پایان سال 2020 بیشتر از میزان در نظر گرفته شده مهاجر را پذیرفت. نواسکوشیا با افزایش تعداد مهاجران در سال 2020 باعث بهبود شرایط اقتصادی این استان در چند سال آینده می شود.

سال گذشته حدود 3517 مهاجر پذیرفته شدند، که تعداد زیادی از آنها در خدمات ضروری مثل کارکنان بهداشتی هستند یا در کانادا زندگی می کنند. با کاهش محدودیت های ویروس کرونا احتمالا کسانی که در خارج از کشور بوده، وارد کانادا شوند.

با تمرکز استان بر روی خدمات اساسی، بسیاری از کارکنان بهداشتی مثل بهیار، پرستار و پزشکان در استان جذب و حفظ شده اند.

به علت شیوع کرونا میزان مهاجرت در سال 2020 از سال 2019 کمتر بود. اما نوااسکوشیا پرونده های مهاجرتی برنامه های مهاجرت آتلانتیک AIP و برنامه مهاجرت استانی نواسکوشیا  NSNPرا بررسی کرد. وزیر مهاجرت استان نواسکوشیا، لنا دیاب گفت: مهاجرت نقش بسیار مهمی در بهبود شرایط اقتصادی نواسکوشیا دارد.

لنا دیاب در رسانه گفت: مهاجرت نقش مهمی در اقتصاد ما دارد و ما در نهایت از شرایط بحرانی کرونا عبور می کنیم. ما برای شناسایی نیازهای ضروری در بخشهای اصلی خدماتی و کارفرمایانی که برای رشد اقتصادی به مهارت و استعداد تخصصی نیاز دارند، به دنبال جذب و حفظ نیروی کار مناسب هستیم.

استان نوااسکوشیا  به جذب استعدا های خارجی با مهارت های تخصصی یا مشاغل متناسب با کمبود نیروی کار تمرکز دارد. به علاوه این استان به دنبال حفظ دانشجویان بین المللی بعد از فارغ التحصیلی است.  سال گذشته حدود 1018 فارغ التحصیل را برای اقامت دائم در نواسکوشیا انتخاب شدند، که نسبت به سال 2014 که فقط 35 فارغ التحصیل در این استان حفظ شدند، افزایش یافته است.

چگونه به نواسکوشیا مهاجرت کنیم؟

کسانی که می خواهند اقامت دائم نواسکوشیا را بگیرند، از طریق دو برنامه مهاجرت آتلانتیک AIPو برنامه مهاجرت استانی نواسکوشیا NSNP  می توانند اقدام کنند.

1- برنامه مهاجرت آتلانتیک

برنامه مهاجرت آتلانتیک به کارفرمایان در آتلانتیک کانادا، امکان انتخاب اتباع خارجی برای مشاغلی که قادر به پر کردن آن نیستند را می دهد. کارفرمایان نیازی به دریافت ارزیابی اثر بازار کارLMIA  ندارند. آتلانتیک کانادا از چهار استان نواسکوشیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند لابرادور و جزیره پرنس ادوارد تشکیل شده است.

داوطلبانی که براساس برنامه مهاجرت آتلانتیک AIP وارد کانادا شدند باید از کارفرمای تعیین شده پیشنهاد شغلی داشته و برنامه مدون داشته باشند. داوطلبانی که پیشنهاد کار از کارفرمایی در آتلانتیک کانادا را می پذیرند،

2- برنامه مهاجرت استانی نواسکوشیا

براساس برنامه مهاجرت استانی نواسکوشیا NSNP ،مهاجران از بین هشت برنامه مهاجرتی می توانند یکی را انتخاب کنند:

_ اکسپرس اینتری، نیروی متخصص نواسکوشیا: برای داوطلبانی که حداقل یکسال در نواسکوشیا کارکرده اند ؛

_ اولویت های بازار کار نواسکوشیا: برای داوطلبانی که نیازهای خاص بازار کار را رفع می کنند؛

_ اولویت های بازار کار نواسکوشیا برای پزشکان: برای داوطلبان اکسپرس اینتری که پیشنهاد کاری به عنوان پزشک خانواده یا پزشک متخصص را دارند؛

_ برنامه پزشکان: برای پزشکانی که در نواسکوشیا پیشنهاد کاری داشته و در سیستم اکسپرس اینتری نیستند؛

_ برنامه نیروی کار ماهر: برای نیروی کار ماهری که پیشنهاد کاری در استان را دریافت کرده اند؛

_ مشاغل مورد تقاضا: برای نیروی کاری که در مشاغل مورد تقاضا پیشنهاد شغلی دارند؛

_ برنامه کارآفرینی: برای افرادی که می خواهند کار را دراستان شروع کنند؛

_ برنامه کارآفرینی فارغ التحصیلان بین المللی: برای فارغ التحصیلان بین المللی که می خواهند کاری را در استان شروع کنند.

 بهبود شرایط اقتصادی کانادا در ماه فوریه

براساس نظر سنجی آماری از وضعیت نیروی کار کانادا، ماه گذشته شرایط اقتصادی کانادا بهبود پیدا کرد.

در ماه فوریه اقتصاد کانادا همه مشاغلی که دوماه قبل از دست داده بود، دوباره بدست آورد و نرخ بیکاری پایین تر از ماه مارس 2020 بود.

بعد از اینکه بیشتر از 266.000 نفر در ماه ژانویه و دسامبر شغل خود را از دست دادند، اما 259.000 نفر در ماه فوریه شاغل شدند. آمار کانادا در طول یک هفته از 14 تا 20 فوریه به بررسی ماهانه نیروی کار پرداخته است.

نرخ اشتغال تعداد افرادی است که به عنوان درصدی از جمعیت بالای 15 سال که کار می کنند. نرخ بیکاری تعداد افراد بیکاری است که به عنوان درصدی از کل نیروی کار حساب می شوند.

در ماه فوریه نرخ بیکاری 8.2 درصد کاهش یافت، که 1.2 درصد کمتر از ژانویه و کمترین میزان از زمان بسته شدن شهر های کانادا در سال گذشته است.

در مقایسه با ماه فوریه سال 2020، که منفی 3.1درصد یعنی حدود 599.000 نفر شاغل نبودند، و 50 درصد افراد یعنی 406.000 نفر نیمه وقت کار می کنند. کار تمام وقت 1.4 درصد افزایش یافته که به علت کارهای عمده فروشی و خرده فروشی است.

بهبود نرخ اشتغال در صنایعی که تحت تاثیر ویروس کرونا بودند

با رفع محدودیت های کرونا تعداد افرادی که در کار خرده فروشی، از جمله خدمات غذایی و هتلداری کار می کنند، در ماه فوریه افزایش یافت. 

بعد از چند ماه کاهش، نرخ اشتغال در گروه فرهنگ و تفریح تغییر زیادی نداشت.

نرخ اشتغال در ماه فوریه در مشاغلی با درآمد کم 17.50 دلار در ساعت یا کمتر افزایش یافت، این نشان دهنده رشد صنایع در مشاغل کم درآمد است.

افزایش اشتغال در زمینه خدمات حرفه ای، علمی و فنی بیشتر از قبل کرونا در انتاریو و بریتیش کلمبیا

تعداد افرادی که در زمینه خدمات حرفه ای، علمی و فنی کار می کنند ماه به ماه تغییر زیادی نکرده است، اما اشتغال در صنعت نسبت به زمان مشابه سال قبل 5.6 درصد افزایش یافته است، که یعنی 86.000 نفر بیشتر مشغول به کار شدند. این بزرگترین افزایش سال به سال در همه صنایع است. همه این افزایش ها در انتاریو و بریتیش کلمبیا هم مشاهده شد. تعداد زیادی از این مشاغل می توانند از راه دور کار کنند، که در زمان بسته شدن شهرها این مشاغل می توانند باز باشند.

برای این صنایع بعد از ماهها رشد اشتغال در نیمه دوم سال 2020، نرخ اشتغال از میانگین کانادا در ماه دسامبر بالاتر بود.

در مقایسه با فوریه سال2020 که بیشتر افراد در مشاغل فنی و حرفه ای شاغل بودند، حدود 75.000 نفر در مشاغل رایانه ای و سیستم های اطلاعاتی مشغول به کار هستند. این نتایج سال به سال بیشتر توسط مردان بدست آمده بود و زنان نقش زیادی در این تغییرات نداشتند.

تغییرات کم نرخ اشتغال برای مهاجران اخیر

به علت محدودیت های سفر ناشی از ویروس کرونا تعداد مهاجرانی که در سال 2020 وارد کانادا شدند به کمترین میزان از سال 1998 رسید. در ماه فوریه تعداد مهاجرانی که وارد بازار کار کانادا شدند، حدود 13.8 درصد نسبت به سال قبل کمتر بودند. این گروه از مهاجران شامل ساکنان دائمی بودند که در پنج سال گذشته به کانادا آمده بودند.

نرخ اشتغال برای مهاجران در مقایسه با زمان مشابه سال قبل حدود 12.1 درصد کاهش پیدا کرد. نرخ اشتغال مهاجرانی که اخیرا در سه ماهه منتهی به فوریه به کانادا آمدند، در مقایسه با سال قبل تغییر کمی داشته است.

مهاجرانی که بالای پنج سال است که به کانادا آمدند، نرخ اشتغال آنها در فوریه یک درصد کمتر از زمان قبل از کرونا بود. نرخ اشتغال آنها نسبت به کارگران کانادایی کمتر بود، نرخ اشتغال مهاجران 3/57 درصد و نرخ اشتغال کارگران متولد کانادا 3/58 درصد بود.

اهمیت رشد جمعیت و میزان اشتغال کانادا

سطح اشتغال کانادا یکی از شاخص های مهم شرایط بازار کار کانادا است. برای رسیدن به نرخ اشتغال قبل از کرونا باید سطح اشتغال بیشتر از فوریه سال 2020 باشد، تا با رشد جمعیتی که از آن زمان تا به حال داشته ایم هماهنگی داشته باشد.

نرخ اشتغال کانادا در فوریه سال 2020 حدود 61.8 درصد بود. در ماه آوریل نرخ اشتغال 51.5 درصد بود، که براساس اطلاعات از سال 1976کمترین میزان بود. در فوریه گذشته نرخ اشتغال 50.4 درصد بود که 2.4 درصد کمتر از زمان قبل از کرونا است.

اگر جمعیت سال به سال تغییری نداشت، نرخ اشتغال در ماه فوریه 5.9 درصد کمتر از زمان قبل کرونا بود. این تفاوت در واقع اهمیت رشد جمعیت در بهبود شرایط اقتصادی را نشان می دهد. در کانادا جمعیت خیلی کم افزایش یافته است، که کاهش ورود مهاجران به کانادا باعث کاهش رشد جمعیت شده است. مهاجرت در طول یک سال به طور میانگین باعث رشد 80 درصدی جمعیت کانادا می شود.

هدف دولت کانادا پذیرش 401.000 مهاجر جدید در سال 2021 است. در ماه ژانویه نرخ مهاجرت نسبت به زمان قبل از کرونا افزایش پیدا کرد، که نشان دهنده تعهد دولت کانادا برای رسیدن به هدف خود است.

chat