پرشین اپلای

وزیر مهاجرت برنامه های آینده کانادا را اعلام کرد

وزیر مهاجرت برنامه های آینده ک 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

وزیر مهاجرت برنامه های آینده کانادا را اعلام کرد

برنامه جدید مقابله با کرونا

وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو در مصاحبه تلویزیونی برنامه های جدیدی مهاجرتی را اعلام کرد.

وزیر مهاجرت کانادا مارکو مندیچینو در مصاحبه تلویریونی برنامه های جدیدی را در مورد سیستم مهاجرتی کانادا برای سال 2021 میلادی بیان کرد.

مندیچینو در مصاحبه 20 دقیقه ای در مورد برنامه های دولت فدرال در مقابله با کرونا و برنامه های جدید مهاجرتی صحبت کرد.

موارد مورد بحث شامل:

_ برنامه آینده مهاجرت کانادا 2021-2023

_ تابعیت کانادایی

_ برنامه مهاجرتی شهرداری کانادا

برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2021-2023

مندیچینو گفت: دولت کانادا بعد از کرونا می تواند مهاجرت را کاهش داده یا متوقف کند، اما کانادا برای رشد و پیشرفت خود در زمان کرونا مهاجران زیادی را پذیرفته است. هدف کانادا پذیرش 400.000 مهاجر در سالهای آینده است. مندیچینو گفت: مهاجران به ایجاد شغل و رفع نیازهای ضروری بازار کار در کانادا کمک می کنند.

وزیر مهاجرت در پاسخ به اینکه آیا این برنامه ها و اهداف جدید مهاجرتی با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های سفر واقع بینانه است، گفت: اهداف اداره مهاجرت کانادا IRCC در زمان شیوع کرونا خلاقانه و نوآورانه بوده است. به علاوه شیوع کرونا فرصتی برای جذب نیروی کار موقت خارجی و دانشجویان بین المللی و تسهیل برنامه اقامت دائم آنها است.تابعیت کانادایی و اخذ پاسپورت کانادا

مندیچینو برنامه آزمایشی جدیدی را به دارندگان اقامت دائم ارائه داد تا درخواست شهروندی کانادا را به صورت آنلاین ارسال کنند، وزیر مهاجرت گفت: کانادا تنها کشوری است که سیستم آنلاین انجام مراسم شهروندی و اخذ تابعیت و پاسپورت کانادایی را دارد.

دیدگاه مندیچینو انجام همه برنامه های مهاجرتی به صورت مجازی و بدون تماس حتی بعد از کرونا می باشد.

یکی از اولویت های مندیچینو در دسامبر 2019 حذف  هزینه های تابعیت کانادا است. مندیچینو گفت: امیدوار است تا این دستورالعمل ها انجام شود. اما به علت شیوع کرونا این دستورالعمل انجام نشده است. مندیچینو به دنبال رفع موانع مهاجران تازه وارد است، او در آینده نظرات بیشتری در مورد این موضوع بیان می کند.

برنامه مهاجرتی شهرداری کانادا

یکی از اهداف دستورالعمل دسامبر 2019 ایجاد برنامه مهاجرتی شهرداری برای تشویق مهاجران به استقرار در شهرهای کوچک کانادا است. وزیر مهاجرت با توجه به برنامه های آزمایشی مهاجرتی آتلانتیک و برنامه مناطق روستایی و شمالی گفت: برنامه مهاجرت شهرداری امکان اقامت مهاجران در شهرهای کوچک کانادا را فراهم می کند. اداره مهاجرت کانادا هم اکنون در حال مذاکره با مشاوران با مسولان استانی، شهری، کارفرماها در زمینه برنامه مهاجرتی شهرداری است.

مندیچینو در مصاحبه های خود در مورد واقع بینانه بودن اهداف مهاجرتی کانادا صحبت می کند. اداره مهاجرت کانادا برای رسیدن به اهداف خود به انتخاب مهاجران با تجربه کانادایی، انتخاب مهاجران از خارج کشور و بررسی پرونده های آنها می پردازد، تا بعد از کرونا و کاهش محدودیت های سفر افرادی که واجد شرایط هستند بتوانند به کانادا مهاجرت کنند.

تمدید محدودیت های سفر های بین المللی کانادا تا ماه فوریه

دولت فدرال کانادا برای جلوگیری از شیوع کرونا محدودیت های سفر را تمدید می کند.

کانادا محدودیت های سفر بین المللی را تا تاریخ 21 فوریه 2021 برابر3/12/99 تمدید می کند.

بیل بلر وزیر ایمنی عمومی فدرال محدودیت های سفر یک ماهه را اعلام کرد.

بلر در توئیتی نوشت: دولت کانادا برای سلامت کانادایی ها در برابر کرونا اقدامات لازم را انجام می دهد.

بلر هفته گذشته اعلام کرد: محدودیت ها ی سفر برای مسافران آمریکایی تا تاریخ 21 فوریه وجود دارد. مرز کانادا و آمریکا از ماه مارس به علت سفرهای غیر ضروری بسته شد، این تصمیم مشترک اوتاوا و واشنگتن چند بار تمدید شده است.

برای حفظ سلامت کانادایی ها در برابر کرونا، دولت فدرال کانادا از ماه مارس محدودیت های سفر بین المللی را اعمال کرده است. این قانون سفرهای غیر ضروری یا اختیاری به کانادا را کاهش می دهد.

شهروندان و دارندگان کارت پی آر کانادایی میتوانند به کانادا برگشته و همچنین اعضای خانواده درجه یک آنها (مانند والدین و فرزندان) از معافیت ها می توانند استفاده می کنند.

از تاریخ 7 ژانویه 2021 برابر 18/10/99 هر مسافر هوایی بالای پنج سال باید آزمایش منفی کرونا را 72 ساعت قبل از سفر به کانادا داشته باشد. این تست PCR منفی قبل از پرواز به کانادا لازم است.

حمل و نقل کانادا شرایط آزمایش قبل از سفر را در تاریخ 31 دسامبر اعلام کرد. این آزمایش منفی مسافران را از قرنطینه 14 روزه معاف نمی کند. قبل از ورود به کانادا برنامه قرنطینه توسط مسافر باید مشخص شده باشد.

مسافران کانادا باید از برنامه ArriveCAN برای ارسال اطلاعات خود به افسران خدمات مرزی کانادا و یادگیری نحوه رعایت دستورالعمل های بهداشتی استفاده کنند. همه مسافران کانادا برای ارزیابی علائم روزانه خود و ارائه اطلاعات برای تماس از این برنامه استفاده می کنند و استانهای کانادا از طریق این برنامه از انجام کامل و درست برنامه قرنطینه مطلع می شوند. همانطور که در وب سایت موسسه گنجی قبلا نوشتیم افسران مرزبانی کانادا بعد از ورود متقاضی با وی برای رعایت برنامه قرنطینه تماس می گیرند.

کسانی که قرنطینه در کانادا را رعایت نکنند، جریمه و محکوم به حبس می شوند

آژانس خدمات مرزی کانادا و مقامات دولتی تاکید بر افزایش محدودیت ها و بررسی مسافران دارند. نخست وزیر کبک فرانسوا لگو روز سه شنبه در گزارشی از دولت فدرال خواست، که پروازهای غیر ضروری بین المللی را ممنوع کند.

شیوع جدید ویروس کرونا در چندین کشور نگرانی ها را افزایش داده است. قوانین کنترلی اضافی و اقدامات غربالگری بیشتر و تغییر در شرایط مرزها به همین علت است.

تعداد موراد ابتلا به کرونا در استانهای کانادا افزایش یافته، حدود 723.920 مورد در 20 ژانویه گزارش شده است. در استانهای آلبرتا، بریتیش کلمبیا و کبک میزان ابتلا کم شده، اما از نظرمقامات این استان ها هنوز زمان برای کاهش محدودیت ها زود می باشد.

کاهش نرخ اشتغال در کانادا برای اولین بار از ماه آوریل

شرایط و اقدامات بهداشتی نقش مهمی در شرایط بازار کار کانادا دارد. برای اولین بار از ماه آوریل سال 2020 نرخ اشتغال در ماه دسامبر برای حدود 63000 شغل یعنی 0.3 درصد کاهش یافت.

محدودیت های ناشی از کرونا در سراسر کانادا بر بازار کار کانادا تاثیر گذاشته است.

در سامبر سال 2020 حدود 1.1 میلیون کارگر در کانادا به علت شیوع کرونا با رکود اقتصادی  روبه رو شدند. این تعداد در ماه آوریل سال 2020 حدود 5.5 میلیون نفر بود.

استخدام در شغل های پاره وقت در ماه دسامبر 2.9 درصد کاهش  یا 99000 نفرکمتر استخدام شدند. افرادی که شغل پاره وقت خود را از دست دادند، جوانان بین 15 تا 24 سال و افراد 55 سال به بالا هستند.  62000 نفر شغل خود را از دست دادند. تعداد افراد خود اشتغال به علت شیوع کرونا به کمترین میزان خود رسیده است، حدود 6.8 درصد کمتر از ماه فوریه.

نرخ بیکاری در ماه دسامبر 8.6 درصد بود، که در مقایسه با ماه نوامبر که 8.5 درصد بود، تغییری نداشت. در ماه فوریه نرخ بیکاری 5.6 درصد بود.

 اشتغال در بخش ارائه خدمات برای اولین بار از ماه آوریل کاهش یافت. 74000 نفر در ماه دسامبر شغل خود را از دست دادند. این تعداد از کل شغل های از دست رفته در ماه دسامبر بیشتر است، یعنی احتمالا در بعضی بخشها افزایش اشتغال داشته باشند. این میزان کاهش اشتغال به علت اقدامات شدید بهداشتی است که بر روی صنایع غذایی و هتلداری، اطلاعات، فرهنگ و تفریح اثر منفی دارد. در ماه دسامبر در بخش تولید 15000 نفر استخدام شدند. برای اطلاع از آگهی های شغلی در کانادا بخش کاریابی سایت ما را مطالعه فرمایید.

تاثیر اقدامات بهداشتی ناشی از کرونا بر روی بازارهای کار استانی کانادا

اقدامات بهداشتی در استانهای مختلف بر روی بازارهای کار تاثیر زیادی گذاشته است.

نرخ اشتغال در نواسکوشیا، منیتوبا، ساسکاچوان و جزیره پرنس ادوارد کاهش یافت. نرخ اشتغال در شش استان دیگر ثابت مانده است.

در استان انتاریو از ماه ژوئن تا ماه نوامبر نرخ اشتغال ماهانه 2.2 درصد رشد داشت. در ماه دسامبر رشد اشتغال متوقف شد.

نرخ اشتغال در کبک برای سومین ماه متوالی تغییری نداشت و از ماه اکتبر اقدامات شدید مقابله با کرونا در این استان اعمال شد. کبک در ماه ژانویه 2021  قانون منع رفت و آمد از ساعت 8 شب تا 5 صبح در کل استان کبک را اعمال کرد، که این قانون اثر منفی بر اشتغال کبک می گذارد.

کاهش نرخ اشتغال در استانهای شمالی کانادا گزارش نشده است. در یوکان حدود 800.000 نفر در سه ماهه چهارم سال 2020 استخدام شدند. در سرزمین های شمال غربی 1300 نفر استخدام شدند.  در نوناووت نرخ اشتغال ثابت بود.

تعداد زیادی از کانادایی ها هنوز شاغل هستند

نرخ اشتغال نیروی کار در ماه دسامبر 17.1 درصد بود، که در ماه نوامبر بدون تغییر بود. این نرخ  از ماه آوریل که 36.1 درصد بود، در حال کاهش است.

این نرخ افرادی که به عنوان نیروی کار بالقوه بوده اما بیکار هستند، یا شغلی دارند که به صورت منظم  کار نمی کنند، یا شغل می خواهند اما دنبال کار نیستند، را مشخص می کند.

حدود 41.2 درصد نیروی کار افرادی هستند، که به دنبال کار بوده، 36.4 درصد از افراد بیکار بوده و به صورت منظم کار نمی کنند. حدود 14.3 درصد افرادی هستند که شغل می خواهند اما دنبال کار نیستند. افراد دیگر به طور موقت بیکار شده یا قصد دارند به زودی کار کنند. افزایش میزان کار در منزل به دلیل کرونایکی از اثرات کرونا افزایش افرادی است که در خانه کار می کنند. که این موضوع به علت متعادل سازی اشتغال و حفظ سلامت و ایمنی عمومی افراد است.

کار در خانه در صنایعی مثل صنایع مالی، بیمه، املاک و مستغلات، اجاره و لیزینگ و بخش مدیریت دولتی که نیازی به کار حضوری ندارند، افزایش یافته است.

تعداد افرادی که از خانه کار می کنند، از 41.6 درصد در ماه آوریل به 25.6 درصد در ماه سپتامبر کاهش یافت.

اما به علت افزایش اقدامات بهداشتی ناشی از کرونا تعداد افرادی که در خانه کار می کنند، در ماه دسامبر 28.6 درصد افزایش یافت.

در مشاغلی مثل صنایع غذایی و هتلداری که افراد باید به صورت حضوری کار کنند، کار در خانه کمتر است.

chat