پرشین اپلای

شرایط مهاجرت کانادا در سال 2021 بهتر می شود

شرایط مهاجرت کانادا در سال 202 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

دولت کانادا اولویت های جدید مهاجرت را در سال 2021 اعلام کرد

نخست وزیر جاستین ترودو نامه ای به وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو ارائه کرد و طبق آن برنامه مهاجرت به کانادا و نحوه انطباق پذیری در جامعه و اقتصاد کانادا را تبیین کرد.

نخست وزیر کانادا جاستین ترودو در نامه تکمیلی جدیدی که امروز به مارکو مندیچینو وزیر مهاجرت کانادا ارائه داد، موارد مهم در بخش جذب مهاجران خارجی را مشخص کرد، این نامه مهمترین سند سیاست مهاجرتی برای اداره روش های مختلف مهاجرت به کانادا است.

این طرح هدفهایی را که نخست وزیر کانادا از وزیر مهاجرت و سازمان مهاجرت کانادا می خواهد را شامل می شود.

 این نامه دستورالعمل های جدید در مورد شیوه برنامه های مهاجرتی کانادا و برنامه های جدید مهاجرتی که سازمان مهاجرت کانادا باید ایجاد کند و بهبود زمان بررسی پرونده های مهاجرتی را شامل می شود. این نامه زمانی منتشر شد، که کانادا برنامه جدید مهاجرتی 2021-2023 را اعلام کرد و پذیرش حدود 400.000 مهاجر جدید در سال را هدف قرار داد.

نامه دستورالعمل جدید مکمل نامه ای است که ترودو در دسامبر سال 2019 به مندیچینو ارائه کرد.

علت صدور نامه دستورالعمل جدید این است که دولت کانادا جلسه جدیدی از پارلمان را در ماه سپتامبر تشکیل داد، که هدف آن بررسی اهداف جدید ایجاد شده ناشی از بحران کرونا بود.

اولویت های اصلی مهاجرت کانادا در سال های بعد طبق نامه فوق الذکر عبارتند از:

_ گسترش برنامه های آزمایشی مهاجرت و استقبال از تازه واردانی که امکان رشد اقتصادی کانادا را بعد از بحران کرونا فراهم می کنند. تسریع در فرآیند بهم پیوستن مجدد خانواده ها و کار بر روی برنامه های آزمایشی استانی.

_ ارائه مسیرهای اقامت دائم کانادا به کسانی که مشاغلی مانند: مراقبت طولانی مدت در خانه، پزشکی یا سایر خدمات ضروری در زمان شیوع کرونا را ارائه داده اند.

_ ادامه کار با همکاران کابینه برای حفاظت از سلامتی و ایمنی کانادایی ها که به صورت دلسوزانه و با مسولیت پذیری بالا، در مبادی ورودی کانادا حضور دارند.

_ ایجاد مسیرهای اقامت دائم جدیدبرای نیروی کار موقت خارجی

_ برای حفاظت از نیروی کار آسیب پذیر در برابر کرونا و تامین امنیت کارگران برای تامین نیازهای نیروی کار کشاورزی و فرآوری مواد غذایی، با وزیر اشتغال، توسعه همکاری بیشتری انجام شود.

_ ادامه کار با استانهای کانادا تا امکانات حمایتی برای اسکان مهاجران تازه وارد از جمله آموزش زبان فرانسه برای آنها فراهم شود.

این نامه جدید اهدافی که دولت جاستین ترودو کانادا در زمان قدرت خود دنبال کرده را نشان می دهد. این نامه به هدفهای مشخص شده در نامه دسامبر 2019 که سازمان مهاجرت کانادا برای تحقق آنها تلاش می کند، اضافه شده است.  کانادا در زمان شیوع کرونا برنامه های مهاجرتی خود را ادامه داده، تا از مهاجران با استعداد و مهارت بالا را برای بهبود شرایط اقتصادی خود بعد از کرونا استفاده کند.

کانادایی ها از برنامه های مهاجرتی اقامت دائم برای نیروی کار خارجی حمایت می کنند

اکثر کارفرماهای بخش کشاورزی کانادا وجود مهاجران با ویزای موقت را برای بخش کشاورزی ضروری می دانند. از سوی دیگر براساس نظر سنجی اکثر مردم کانادا می خواهند نیروی کار موقت خارجی در بخش کشاورزی بتوانند شهروند دائم کانادا شوند. Nanos Research  شرکت تحقیقاتی در بخش بازار و افکار عمومی، نظر سنجی از 1039 کانادایی بالای 18 سال از تاریخ 28 اکتبر تا یک نوامبر سال 2020 انجام داد، که از هر 10 کانادایی 8 نفر آنها از برنامه اقامت دائم نیروی کار موقت خارجی در بخش کشاوری حمایت کردند، که این حمایتها در استانهای آتلانتیک بیشتر و در استانهای مرکزی مثل ساساکاچوان کمتر بود.

 اکثر کانادایی ها می گویند نیروی کار خارجی برای بخش کشاورزی لازم است و باید از مزایا و حمایتها مثل دیگر کارگران برخوردار باشند. مردم بریتیش کلمبیا هم این عقیده را داشتند. از هر 10 کانادایی 8 نفر می گویند، برنامه های فدرال مثل برنامه نیروی کار موقت خارجی و برنامه نیروی کار کشاورزی اثر مثبتی بر کشاورزی در کانادا دارند. 97 درصد از شرکت کنندگان گفتند، که بخش کشاورزی از بخشهای تاثیر گذار در اقتصاد کانادا است. شرکت کنندگان از طریق تلفن و به صورت آنلاین نظر سنجی را انجام داده و حاشیه خطای این نظر سنجی منفی 3.1 درصد و 19 برابر 20 است. این تحقیق به سفارش سناتور راتنا امیدوار و سناتور رابرت بلک انجام شد.  وزیر مهاجرت روش های کسب اقامت دائم کانادا را به دارندگان ویزای موقت معرفی می کندوزیر مهاجرت کانادا مارکو مندیچینو گفت: دولت فدرال به دنبال ارائه برنامه های مهاجرتی بیشتر برای اقامت دائم افراد دارای ویزای موقت است. مارکو مندیچینو گفت: این برنامه های مهاجرتی برای نیروی کاری است که به بهبود شرایط اقتصادی کانادا کمک می کنند، مثل کسانی که به عنوان پزشک، پرستار، داروساز و نیروی کار بخش فناوری کار می کنند.

محدودیت های سفر به کانادا به علت بیماری کرونا مهاجرت را کاهش داده، استراتژی سازمان مهاجرت کاناداIRCC  در زمان کرونا پذیرای مهاجرانی است که در حال حاضر در کانادا هستند. دولت فدرال کانادا حدود 401.000 مهاجر دائمی جدید را در سال 2021 و 1.2 میلیون مهاجر را تا سه سال آینده می پذیرد و به انها کارت اقامت دائم کانادا –پی آر کانادا- را اعطا می کند.

کانادا برنامه ای برای اقامت دائم نیروی کار کشاورزی از طریق برنامه مهاجرتی آزمایشی مواد غذایی – کشاورزی دارد، این برنامه آزمایشی برای افرادی که در زمینه دامپروری و تولید گوشت، تولید قارچ، گلخانه و صنایع غذایی مرتبط فعالیت می کنند، می باشد. این برنامه ها تا تاریخ 14 مه 2023 باز هستند. اطلاعات کامل ان را در تلگرام و اینستاگرام موسسه گنجی درج کرده ایم.

دولت کانادا برای رفع مشکلات مهاجرت چه تدابیری را لحاظ کرده

امسال ویروس کرونا بر برنامه های مهاجرت به کانادا تاثیر گذاشته است. ویروس کرونا بحرانهایی را در تمام جهان به وجود آورده، اما امید برای حل این بحران هنوز وجود دارد. واکسن های زیادی برای کرونا ساخته شده که در همه جهان از جمله کانادا واکسیناسیون در حال انجام است. سال 2020 برای سیستم مهاجرتی کانادا سال خوبی نبود. بعد از انتخابات فدرال در پایان سال 2019 دولت کانادا وزیر جدیدی را انتخاب کرد.

کانادا پنج برنامه برتر مهاجرتی کانادا در سال 2021 را ارائه می دهد:

1- کانادا اعضای خانواده مهاجران را از محدودیت های سفر معاف می کند

در تاریخ 2 اکتبر 2020 یک هفته قبل از تعطیلات آخر هفته روز شکر گذاری، دولت کانادا معافیت های جدیدی را برای محدودیت های سفر اعلام کرد. وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو گفت: به علت مشکلات موجود در محدودیت های سفر برای خانواده ها، دولت قوانین را برای اعضای خانواده شهروندان کانادایی و دارندگان کارت اقامت دائم کانادا یا همان کارت پی آر تغییر می دهد.

 قبل از این تغییر فقط اعضای خانواده درجه یک مثل همسران، فرزندان تحت تکفل، نوه ها، والدین یا والدین ناتنی، قیم شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم از محدودیت ها معاف بودند. در اعلامیه 2 اکتبر فرزندان وابسته و غیر وابسته، نوه ها، خواهر و برادر، خواهر و برادر ناتنی، مادر بزرگ و پدر بزرگ هم از محدودیت ها معاف می شوند. معافیت از محدودیت ها برای خانواده هایی که به علت شیوع کرونا امکان دیدار با اعضای خانواده خود را نداشتند، شرایط خوبی را فراهم می کند.

4- فراهم آوردن زمینه اخذ ویزای دائمی برای دانشجویان بین المللی

اعلامیه 2 اکتبر دانشجویان بین المللی بیشتری را از محدودیت معاف کرد. کانادا امکانات زیادی را برای دانشجویان بین المللی در زمان شیوع کرونا فراهم کرده است. تا قبل از این اطلاعیه فقط دانشجویان بین المللی که مجوز تحصیل داشتند، از محدودیت ها معاف بودند. با اطلاعیه 2 اکتبر دانشجویانی که مجوز تحصیل در کالج ها و دانشگاههای کانادایی که برنامه مقابله با کرونا را دارند، می توانند وارد کانادا شوند.

 سازمان مهاجرت کانادا  IRCCاعلام کرد، دانشجویان بین المللی می توانند در کالج ها و دانشگاهها تا تاریخ 31 دسامبر سال 2020 به صورت انلاین خارج از کانادا تحصیل و مطالعه کنند، این نوع تحصیل برمجوز کاری آنها بعد از فارغ التحصیلیPGWP تاثیر نمی گذارد.

 اداره مهاجرت کانادا قبلا اعلام کرد، این قوانین فقط برای مدت محدودی وجود دارد، با تمدید این قوانین تا پایان سال، کانادا دانشجویان بین المللی را به ادامه تحصیل در زمان کرونا ترغیب می کند. قبل از اعمال قوانین دانشجویان با تحصیل به صورت آنلاین نمی توانستند مجوز کار بعد از فارغ التحصیلیPGWP  را بدست آورند. تسهیل شرایط برای دانشجویان بین المللی مقدمات برای اقامت دائم کانادا را جهت دانشجویان فراهم می کند. دانشجویان بین المللی باید بعد از تحصیل تجربه کار کانادایی را بدست آورده، مدرک زبان بگیرند تا واجد شرایط  مهاجرت کانادایی شوند.

 دریافت مجوز کار بعد از تحصیل  PGWPمحبوب ترین گزینه در بین دانشجویان بین المللی است. برای دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان باید تجربه کاری لازم بدست آورند، تا با گرفتن اقامت دائم بعد از 3 سال بتوانند شهروند کانادایی شوند. بدون وجود امکانات برای اسکان دانشجویان بین المللی، آنها تحصیل در کانادا را ترک کرده یا به تعویق انداخته، که این امر به اقتصاد کانادا آسیب بیشتری می زند. ولی با تغییراتی که اداره مهاجرت کانادا ایجاد کرده، دانشجویان بین المللی به صورت آنلاین تحصیل کرده و واجد شرایط  برای دریافت مجوز کار بعد از تحصیل PGWP می شوند. سازمان مهاجرت کانادا واجد شرایط بودن برای  دریافت مجوز کار بعد از تحصیلPGWP با وجود تحصیل به صورت آنلاین را تا تاریخ 30 آوریل 2021 تمدید کرد.

3- تغییر شرایط قرعه کشی اکسپرس اینتری

بیشتر مهاجران کانادایی از طریق برنامه نیروی کار متخصص یا همان اسکیل ورکر وارد کانادا شده اند، برنامه اکسپرس اینتری مسیر اصلی کانادا برای مدیریت برنامه های نیروی کار ماهر می باشد. قبل از کرونا قرع کشی اکسپرس اینتری هر دو هفته یکبار معمولا روز چهارشنبه انجام می شد، که در هر قرعه کشی 3000 تا 4000 مهاجر دعوتنامه دریافت می کردند. محدودیت های سفر در تاریخ 16 مارس 2020 به بعد مشکلاتی را در برنامه اکسپرس اینتری ایجاد کرد.

ادامه قرعه کشی و اینکه داوطلبان خارج از کشور بررسی می شوند یا نه، مشخص نبود. در روز چهارشنبه 18 مارس قرعه کشی اکسپرس اینتری فقط برای مهاجرانی که برای برنامه مهاجرت استانی اقدام کرده بودند، انجام شد. قرعه کشی اکسپرس اینتری روز دوشنبه 23 مارس فقط برای مهاجران برنامه تجربه کار کانادایی انجام شد. مهاجران برنامه نیروی کار ماهر فدرال از داوطلبان موفق اکسپرس اینتری هستند، اما آنها ماهها منتظر دعوت هستند، چون اداره مهاجرت کانادا  مهاجران استانی و برنامه تجربه کار کانادایی CEC را فقط دعوت کرد.

سرانجام در تاریخ 8 ژوئیه برای داوطلبان برنامه نیروی کار ماهر فدرال قرعه کشی اکسپرس اینتری انجام شد، سازمان مهاجرت کانادا از تاریخ 2 سپتامبر 2020 برای همه برنامه ها قرعه کشی انجام می دهد. اکسپرس اینتری بزرگترین قرعه کشی را از نظر تعداد دعوت شدگان انجام داد. برای جبران مهاجرت کمتر به کانادا در سال 2020 سازمان مهاجرت IRCC بعد از راه اندازی سیستم اکسپرس اینتری در سال 2015، در هر قرعه کشی 5000 دعوتنامه صادر می کرد، اما امسال بزرگترین قرعه کشی را انجام داده. برای مهاجرانی که از طریق برنامه نیروی کار ماهر و سایر برنامه ها برای مهاجرت به کانادا اقدام می کنند، این خبر خوبی است.  برنامه مهاجرت 2021-2023 کاناداسازمان مهاجرت کانادا اعلام کرد که پذیرای تعداد مهاجرانی بیشتری است که کانادا از آنها استقبال کرده و با بررسی دقیق سوابق و تجربه کاری انها اهداف برنامه های نیروی کار ماهر، سرمایه گذاری، اسپانسرشیپ را مشخص می کند. دولت فدرال کانادا 300000 مهاجر را هر سال می پذیرد. سیستم مهاجرتی کانادا و اکسپرس اینتری از ابتدای شیوع کرونا کار خود را انجام داده است. در تاریخ 30 اکتبر وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو گفت: کانادا بزرگترین برنامه مهاجرتی را در نظر گرفته است.

از سال 2021 کانادا هر سال 400000 مهاجر را برای اقامت دائم می پذیرد. کانادا فقط در سال 1913 این تعداد مهاجر را پذیرفت. پذیرش 400000 مهاجر برای جبران مهاجرت کمتر به کانادا و بهبود شرایط اقتصادی کانادا بعد از کرونا می باشد. اما در مورد اطلاعیه و تبعات آن در کانادا در آینده در وب سایت موسسه مهاجرتی گنجی بحث خواهد شد.  این موضوع پیامدهای اقتصادی و اجتماعی مهمی را برای کانادا و مردم آن دارد. پذیرش 400000 مهاجر باعث افزایش جمعیت کانادا به 100میلیون نفر تا سال 2100 می شود، که کانادا را به پرجمعیت ترین و بانفوذ ترین کشور جهان تبدیل می کند. کانادا الان 38 میلیون نفر جمعیت دارد که از نظر جمعیت رتبه 39 را در جهان دارد. کانادای 100 میلیون نفری در سال 2100  این کشور را جز 20 کشور برتر از نظر جمعیتی قرار می دهد.

کانادا مرزها را می بندد

روز دوشنبه 16 مارس جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت: کانادا در تاریخ 18 مارس همه مرزهای خود را می بندد. اما ترودو، مندیچینو و دولت کانادا تاکید کردند، که مرزهای کانادا برای افراد با استعداد های جهانی باز می باشد. ترودو و همکارانش از نوامبر 2015 که شروع به کار کردند، از شهروندان سوریه و دیگر مناطق جهان که نیازمند کمک هستند و از مهاجران با استعداد در گروههای نیروی کار ماهر و دانشجویان استقبال کردند. چهار روز قبل از سخنرانی ترودو، مندیچینو برنامه مهاجرت کانادا 2020-2022 را اعلام کرد. سخنرانی ترودو با شیوع ویروس کرونا به کانادا همزمان شد. شیوع کرونا به صورت رسمی به دولت کانادا اعلام نشده بود، تا کارشناسان بهداشت عمومی خواستار بسته شدن مرزها برای جلوگیری از شیوع کرونا شدند، که باعث آسیب به برنامه مهاجرتی 2020-2021 شد.

 محدودیت های سفر تاثیراتی را روی برنامه مهاجرتی کانادا در سالهای بعد دارد، چون سازمان مهاجرت کانادا  به زمان بیشتری برای مدرن سازی و پردازش و بررسی برنامه های مهاجرتی که به علت کرونا متوقف شده اند، نیاز دارد. کرونا تاثیرات دائمی بر روی سیستم مهاجرت کانادا دارد، اما اصل سیاست مهاجرتی کانادا را تغییر نداده است. کانادا از استعداد های جهانی برای حمایت از اقتصاد و داشتن کشوری قوی طی برنامه استارت آپ ویزا و کارآفرینی تورنتو، ونکوور و سرمایه گذاری کبک در کنار جذب نیروی متخصص اکسپرس اینتری استقبال می کند.

chat