پرشین اپلای

بورس تحصیلی دکترا نروژ

بورس تحصیلی دکترا نروژ 3 سال قبل

بورس تحصیلی دکترا نروژ

بورس تحصیلی دکترا نروژ در کنار کار دانشجویی گزینه خوبی است که دانشجویان خارجی می توانند از این طریق از عهده هزینه تحصیل و زندگی در این کشور برآیند. دولت نروژ برنامه بورسیه های تحصیلی با عنوانQuota Scholarship Scheme سال 2020- 2019 را به دانشجویان کشورهای خارجی از جمله دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در دانشگاه های نروژ ارائه می کند. این بورسیه مخصوص دانشجویان خارجی در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا (PhD) از دانشگاه ها و کالج های نروژی می باشد.

در سال های اخیر، کشور نروژ به واسطه استاندارد آموزشی برتر و کیفیت زندگانی بالا به عنوان مقصدی جذاب برای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا تبدیل شده است. یکی از مقاطع تحصیلی در دانشگاه های این کشور، برنامه تحصیلی دکترا (PhD) می باشد که مدت تحصیل آن 3 الی 4 سال طول می کشد. شما می توانید برنامه تحصیلی دکترا را در 24 دانشگاه و کالج نروژی ادامه تحصیل نموده و مدرک معتبری دریافت نمائید که در این بین دانشگاه اوسلو به عنوان قدیمی ترین و اولین دانشگاه ملی نروژ می تواند جذابیت خاصی برای متقاضیان داشته باشد. بر این اساس، کارشناسان و مشاورین ما در موسسه پرشین اپلای آماده ارائه مشاوره های لازم برای متقاضیان تحصیل دکترا در نروژ می باشند.

دلایل تحصیل دکترا در نروژ

با وجود هزینه بالای زندگی در نروژ، دانشگاه های نروژ با وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و مدرن و استانداردهای آموزشی کیفیت بالا جزو اولویت های تحصیلی دانشجویان دکترا از سراسر دنیا می باشند. اما تحصیل دکترا در نروژ چه مزایا و امتیازاتی برای متقاضیان خارجی به دنبال دارد؟ در کشور نروژ، برنامه های دکترا سیکل سوم تحصیلات عالی به شمار رفته و از استانداردهای فرآیند بلونیا تبعیت می کند. بدین سان، شما ملزم به انجام پژوهش و نگارش رساله PhD می باشید. واقعیت این است که دانشجویان دکترا به عنوان کارمند آموزش عالی محسوب شده و دستمزد دکترا و حقوق کارمند همکار دریافت می نمایند.

به لحاظ کیفیت زندگی، نروژ با بهترین کیفیت زندگی در جهان و جزو شادترین کشورهای جهان می باشد. تحصیل دکترا در نروژ و در بین مر دمان انگلیسی زبان برای ارتقای مهارت زبان متقاضیان ایده مطلوبی است. نروژ در زمینه بازار انرژی، فناوری های نوین و بیوتکنولوژی مرجع تحقیقاتی برتری در جهان محسوب می شود و شما با تحصیل دکترا در نروژ می توانید در یکی از این زمینه ها تخصص پیدا کرده و با اخذ اقامت نروژ در این کشور کار و زندگی کنید. لیست دانشگاه های برتر نروژی ارائه کننده برنامه دکترا در سال 2019 به شرح ذیل می باشد:

دانشگاه

QS

دانشگاه اوسلو

135

دانشگاه برگن

171

دانشگاه علم و صنعت نروژ

363

دانشگاه شمالگان نروژ

369

دانشگاه علوم زیست نروژ

 

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان دکترا نروژ

یکی از فاکتورهای تعیین کننده برای تصمیم جهت تحصیل دکترا در نروژ، اطلاع از هزینه تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. با وجود گران بودن هزینه تحصیل و زندگی در کشور نروژ، اما گزینه هایی مثل بورس تحصیلی نروژ و کار دانشجوئی در این کشور جبران کننده و پوشش دهنده این مخارج سنگین می باشد. در کشور نروژ، هیچ گونه هزینه ای به عنوان هزینه تحصیلی از دانشجویان دکترا اخذ نمی شود. با این حال، برخی موسسات آموزش عالی در نروژ وجود دارند که مبلغی حدود €50 تا  €100(یورو) بابت عضویت در باشگاه دانشجویان و صدور کارت دانشجوئی از دانشجویان دریافت می کنند. اما هزینه زندگی در نروژ در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است. ریز جزئیات هزینه ها در سال 2019 به شرح ذیل است:

اجاره ماهیانه منزل

آپارتمان 1 خوابه در شهر   10,007.58 kr

آپارتمان 1 خوابه در بیرون از شهر   7,838.28 kr

آپارتمان 3 خوابه در شهر   16,498.18 kr

آپارتمان 3 خوابه در بیرون از شهر   12,819.73 kr

خرید اقلام اولیه زندگی

برنج (1 کیلوگرم) 25.50 kr

شیر (1 لیتر)       17.73 kr

تخم مرغ (12 عدد)           36,95 kr

یک قرص نان      26.19 kr

سینه مرغ (1کیلوگرم)        118.54 kr

هزینه خدمات شهری

نرخ مکالمه موبایل (در هر دقیقه)     0.85 kr

اینترنت پر سرعت 466.24 kr

قبوض آب، برق، گاز و … 1,513.69 kr

هزینه حمل و نقل

نرخ کرایه تاکسی (هر 1 کیلومتر)     36.00 kr

کرایه تاکسی بی سیم          90.00 kr

بنزین (1 لیتر)     15.69 kr

معرفی بورس تحصیلی دکترا نروژ

بورس تحصیلی دکترا نروژ با عنوان the Quota Scheme نوعی بورسیه تحصیلی با حمایت مالی دولت نروژ می باشد. این بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان ارشد و دکترا دانشگاه ها و کالج های نروژ می باشد. هدف اصلی از ارائه برنامه بورس تحصیلی دکترا نروژ کمک به نخبه پروری و استعداد سازی از طریق تحصیل در نروژ می باشد که دانشجویان خارجی می توانند از آن بهره مند شوند. برنامه مذکور همچنین درصدد تقویت روابط بین نروژ و سایر کشورها می باشد و بنابراین در بین المللی سازی وجهه نروژ در زمینه آموزش عالی نقش موثری دارد.

اکثر دانشگاه ها و کالج های نروژی من جمله دانشگاه اوسلو به عنوان دانشگاه برتر نروژ در برنامه بورس تحصیلی دکترا نروژ یا the Quota Scheme مشارکت دارند. هر موسسه ای نیز سهمیه خاص خود را دارد. اما اکثر برنامه های بورس تحصیلی در این برنامه مختص دانشجویان مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا می باشد. بر اساس لیست اعلامی دانشجویان صلاحیتدار، دانشجویان دکترا ایرانی نیز می توانند متقاضی اخذ بورس تحصیلی دکترا در کشور نروژ باشند.

شرایط بورس تحصیلی دکترا نروژ (سال 2020)

در حال حاضر، برنامه بورس تحصیلی دکترا نروژ the Quota Scheme در مجموع 1100 دانشجوی خارجی را ساپورت می کند که از این تعداد 800 دانشجو از کشورهای درحال توسعه در جنوب و 300 دانشجو از کشورهای حوزه بالکان، اروپای شرقی و آسیای مرکزی می باشد. اما از شرایط بورس تحصیلی نروژ این است که شما می توانید قبل از اخذ پذیرش و ورود به نروژ، درخواست بورس خود را از کشور خود ارائه دهید. شما همچنین قبل از شروع دوره برنامه ریزی شده تحصیلتان در دانشگاه های نروژی، باید حداقل 1 سال در کشورتان باقی بمانید. همچنین از دیگر شرایط اخذ صلاحیت برای درخواست بورس تحصیلی نروژ می توان به یافتن کشور متقاضی در لیست کشورهای موجود اشاره کرد. مدارک لازم برای درخواست بورس تحصیلی دکترا در کشور نروژ عبارتند از:

1.      مدارک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی

2.      حداقل 2 سال تحصیلات عالی از دانشگاه کشور مبدا ویژه متقاضیان لیسانس به بالا

3.      ارائه پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی متقاضی

لازم به ذکر است که مهلت ثبت نام بسته به دوره تحصیلی و موسسه آموزش عالی متفاوت است. اما مهلت ارائه درخواست بورس تحصیلی دکترا در نروژ معمولا 1 دسامبر هر سال است. البته، برخی دوره ها و برنامه های آموزشی ممکن است که مهلت های زمانی متفاوتی نیز داشته باشند.

اخذ ویزای تحصیلی نروژ برای دانشجویان دکترا

دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل دکترا در نروژ ملزم به درخواست ویزای تحصیلی نروژ از سفارت می باشند. اما لازم به یادآوری است که ویزای تحصیلی نروژ فقط برای 90 روز یا حداکثر 3 ماه پس از ورود به نروژ معتبر است و پس از این 3 ماه اعتبار ویزا تمام میشود. راهکار دولت نروژ برای دانشجویان خارجی تمام وقت، درخواست و اخذ ویزای اقامت تحصیلی میباشد که برای مدت 1 سال معتبر بوده و تا اتمام دوره تحصیلی دانشجو نیز قابل تمدید است. علاوه بر اقامت نروژ، شما همچنین نیازمند اخذ بیمه سلامت و نیز شماره شناسائی نروژی نیز میباشید. فرآیند درخواست اقامت تحصیلی نروژ به محض ورود به این کشور و با ثبت درخواست در اداره پلیس محلی نروژ شروع می شود.

دانشجویان دکترا میتوانند با تهیه مدارک زیر و تحویل آنها به سفارت نروژ در تهران، درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه نمایند. شرط اصلی برای درخواست ویزای تحصیلی نروژ نیز ارائه نامه پذیرش دانشگاهی و اثبات تمکن مالی می باشد. مدارک لازم برای اخذ این نوع ویزای نروژ به شرح زیر است:

1.      پاسپورت معتبر با اعتبار به مدت بیش از 6 ماه پس از ورود به نروژ

2.      فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانشجوئی نروژ

3.      مدارک شناسائی معتبر

4.      گواهی عدم سوءسابقه کیفری

5.      پرداخت هزینه درخواست ویزا تحصیلی به مبلغ کرون (معادل حدود US$650 دلار )

6.      گواهی اثبات تمکن کافی به صورت ارائه صورت حساب بانکی با موجودی کل US$14,350 دلار

7.      2 قطعه عکس پاسپورتی x 2 2

8.      نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج نروژی

9.      بیمه سلامت اروپایی (EHIC)

کارشناسان زبده موسسه حقوقی پرشین اپلای آمادگی این را دارند که هموطنان محترم را در زمینه اعزام دانشجو به نروژ و شرایط تحصیل در این کشور راهنمائی کامل نمایند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات کافی در اینباره با موسسه پرشین اپلای در تماس باشید.

همین حالا از اینجا برای تعیین وقت مشاوره اقدام کنید


همین حالا میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید

واتساپ message تلگرام send تماس call


chat