پرشین اپلای

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس 3 سال قبل

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

تحصیل در کشور سوئیس در بین متقاضیان، محبوبیت بالایی دارد. دانشجویان متقاضی برای اخذ بورسیه بایستی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس را دارا باشند. شرایط اعطای این بورسیه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به سهولت انجام پذیر است. هر ساله تقریبا 180 دانشجو به صورت بورسیه وارد این کشور شده و به تحصیل می پردازند. شهریه تحصیلی در دانشگاه های سوئیس نسبت به سایر دانشگاه ها در کشورهای مختلف ارزان تر است. اما به هر حال، دلایلی از قبیل کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های سوئیس، تحصیل رایگان در سوئیس و معتبر بودن مدارک تحصیلی این کشور موجب دشواری اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس گردیده است. موسسه پرشین اپلای که از موسسه های سطح عالی مهاجرتی است، پیشنهاد بر مطالعه این مقاله دارد.

تحصیل مهندسی؛ دلیل محبوبیت دانشگاه های سوئیسی

دانشگاه های سوئیسی جزء بهترین دانشگاه های اروپا و جهان به شمار می رود. به طوری که شما می توانید بسیاری از دانشگاه های سوئیسی را در جمع 100 دانشگاه برتر جهان مشاهده نمائید. این رتبه های برتر هم اتفاقی نیست بلکه مرهون کیفیت آموزشی برتر و وجود زیراخت های مدرن نظام آموزش عالی سوئیس می باشد.

تحصیل و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

دوره تحصیلی در کشور سوئیس به مدت 8 الی 9 سال می باشد که به دو دوره ابتدایی و دبیرستان تقسیم بندی می گردد. آغاز دوره ابتدایی از سن 6 الی 8 سالگی بوده و به مدت 4 الی 6 سال طول خواهد کشید. طول مدت دوره دبیرستان نیز 3 تا 5 سال می باشد. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئیس بایستی مدرک دیپلم را در دست داشته باشید. استفاده از بورسیه های تحصیلی در مقاطع ابتدایی، بهره مندی از بورسیه را در مقاطع بالاتر دشوار می سازد. افراد متقاضی تحصیل رایگان در سوئیس می توانند از بورسیه های تحصیلی این کشور استفاده کنند.

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس به 2 بخش تقسیم می شود:

شهریه دانشگاه: با توجه به نوع دانشگاه و رشته انتخابی

هزینه ماهیانه زندگی: ماهیانه بین 1750€ تا 2000€

در غالب کشورهای اروپایی شهریه ای که دانشگاه های دولتی از دانشجویان عضو اتحادیه اروپا (EU) یا حوزه اقتصادی اروپا (EEA) دریافت می کنند، بسیار کم تر از شهریه دریافتی از دانشجویان بین المللی است. با این حال سوئیس یک استثنا محسوب می شود چرا که شهریه تمامی دانشجویان در این کشور برابر است و تنها عوامل تعیین کنننده میزان دقیق شهریه رشته انتخابی، نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی افراد است. البته در کشور سوئیس هم چند دانشگاه وجود دارد که شهریه ای که از 2 گروه مذکور اخذ می کند، تفاوت دارد؛ این دانشگاه ها عبارت هستند از:

1.    University of Frebourg

2.    University of Lucerne

3.    University of Neuchatel

4.    University of St. Gallen

5.    University of Lugano

6.    University of Zurich

به طور کل می توان شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس را ارزان تلقی نمود که در ادامه شرح داده شده است:

در مقطه کارشناسی و کارشناسی ارشد: سالیانه بین 400€ تا 3700€

در مقطع PhD: سالیانه بین 100€ تا 900€

بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

به طور کلی بورسیه تحصیلی و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس به متقاضیانی اعطا می گردد که رزومه تحصیلی بسیار قوی دارند. در واقع اگر دانشجو 3 شرط زیر را دارا باشد، شانس قوی تری برای دریافت بورسیه خواهد داشت:

1.      موضوع پروپوزال تحقیق

2.      داشتن مهارت لازم و کافی جهت انجام تحقیقات و پژوهش و پتانسل لازم برای همکاری با شخص متقاضی بر اساس موضوع تحقیق او

3.      سوابق دانشگاهی شخص متقاضی

4.      دارا بودن حداقل معدل 2.7 در مقیاس 4.0 (معدل B)

5.      تسلط و مهارت لازم در یکی از زبان های خارجی مورد نیاز در دانشگاه انتخابی (سطح B1 یا B2)

6.      دارا بودن دانش کافی در زبان انگلیسی برای سپری نمودن دوره هایی که در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می گردند

مراحل و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

اولین قدم در شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس، تسلیم درخواست اخذ بورسیه از سفارت کشور سوئیس در کشور مبدا از طریق ایمیل است. پس از آن، متقاضی تا مورخ 15 نوامبر مهلت دارد تا اصل کلیه مدارک لازم را با دو نسخه کپی از تمامی آنها تسلیم سفارت نماید. پس از بررسی مدارک متقاضی، در صورتی که با درخواست وی موافقت گردد، برای او وقت سفارت تعیین گردیده و از او جهت انجام مصاحبه در سفارت دعوت به عمل می آید.

مدارک لازم جهت دریافت ‌بورسیه تحصیلی سوئیس

مدارکی که برای اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس مورد نیاز است،‌ به شرح زیر می باشد:

1.      ارائه گواهی فارغ التحصیلی یا معادل آن

2.      ارائه مدارک تحصیلی از دیپلم تا دکترا (با توجه به انتخاب مقطع تحصیلی جهت ادامه تحصیل) همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان مورد نیاز

3.      ارائه مدرکی دال بر توانایی و تمکن مالی متقاضی

4.      ارائه کپی پاسپورت به همراه 2 نسخه کپی از صفحه اول

5.      ارائه رزومه استاد راهنما

6.      ارائه پروپوزال تحقیق

7.      ارائه انگیزه نامه شخص متقاضی

8.      ارائه نامه پذیرش در دانشگاه انتخابی

9.      ارائه توصیه نامه از اساتید دوره تحصیلی قبلی

10. ارائه گواهی سلامت پزشکی

11. ارائه رزومه تحصیلی متقاضی به صورت کامل

شرایط اخذ انواع بورسیه تحصیلی سوئیس

دانشگاه ETH سوئیس برای دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد در دو نوع، بورسیه تحصیلی اعطا می نماید. نوع اول به نام بورسیه تحصیلی بورس و فرصت مطالعاتی (ESOP) است که کلیه مخارج زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد. نوع دوم نیز بورسیه تحصیلی (MSP) می باشد که دانشجویان حقوقی کمی را دریافت می نمایند. دانشگاه لوزان سوئیس نیز به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی اعطا می نماید که تقریبا 1600 فرانک به ازای هر ماه می باشد.

نوعی بورسیه تحصیلی نیز توسط EPFL به دانشجویان مقطع فوق لیسانس که ممتاز هستند، تعلق می گیرد. بنابراین دانشجویان خارجی کمک هزینه هایی را معادل 16000 فرانک در هر سال تحصیلی همراه با یک اتاق جهت اقامت و سکونت دریافت می کنند. موسسات تحصیلات تکمیلی با ارائه بورسیه های تحصیلی کلیه مخارج زندگی و یا قسمتی از آن را تامین می نمایند. بورسیه تحصیلی IMD MBA نیز نوعی بورسیه است که برای دانشجویان خارجی بوده و تقریبا 50000 الی 25000 فرانک  می باشد. دانشگاه ژنو سوئیس حمایت مالی معادل 10000 الی 15000 فرانک را برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس ارائه می دهد.

بورسیه مقطع کارشناسی در سوئیس

در بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی بایستی مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان را در دست داشته باشند. دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی، 4 سال طول می کشد و به زبان های تحصیلی آلمانی و فرانسوی ارائه می گردد. از این رو، متقاضی بایستی مدرک زبان آلمانی سطح B1 یا B2 را اخذ نموده باشد. به متقاضیان ایرانی توصیه می گردد مدرک زبان آلمانی را در ایران کسب نموده و سپس برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس اقدام نمایند. کار حین تحصیل برای دانشجویان این مقطع به مدت 10 ساعت در طول هفته می باشد که بابت آن دستمزد آنها برای هر ساعت کار، مبلغ 12 الی 15 فرانک سوئیس خواهد بود.

بورسیه مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

در تجزیه و تحلیل شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس ضروری است بدانید گذراندن دوره کارشناسی ارشد در کشور سوئیس به مدت 2 سال به طول می انجامد که همراه با انجام امور پژوهشی خواهد بود. زبان تحصیلی در این مقطع نیز زبان های آلمانی و فرانسوی است. بنابراین دانشجویان دقت داشته باشند که ارائه مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی الزامی است. اما متقاضیان زبان تحصیلی انگلیسی باید مدرک آیلتس نمره 6 یا 6.5 را ارائه نمایند. کار ضمن تحصیل برای دانشجویان این مقطع نیز به مدت 15 ساعت در طول هفته است و به طور متوسط می توانند مبلغ 12 الی 15 فرانک را برای هر ساعت کار به عنوان دستمزد دریافت دارند. تحصیل در سوئیس در صورتی که نتوان بورس دریافت نمود بسیار هزینه بر خواهد بود. به این علت اگر کسی نتواند بورس دریافت ننماید بهتر است برای پذیرش از دانشگاه اقدام کرد.

بورسیه مقطع دکترا در سوئیس

دانشجویانی که قصد تحصیل دکترا در سوئیس را دارند، به دو روش می توانند در این کشور ادامه تحصیل دهند. روش اول از طریق دریافت بورسیه و دارا بودن شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس و روش دوم از طریق پرداخت شهریه توسط دانشجو. دولت سوئیس برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا امکانات تحصیلی بسیار خوبی را فراهم ساخته که از جمله آنها اعطای بورسیه های تحصیلی بسیار مناسب می باشد. همچنین برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس نیز تسهیلات بسیار خوبی را به آنان اعطا می نماید.

از این رو، رقابت تنگاتنگ و فشرده ای بین متقاضیان مقطع تحصیلی دکترا در سوئیس وجود دارد. چراکه دولت سوئیس به دانشجویان این مقطع حقوق و دستمزد نیز پرداخت می نماید که معادل 200€ (یورو) در هر ماه است. اکثریت دروس تحصیلی دکترا به زبان انگلیسی ارائه می گردد. حق کار ضمن تحصیل برای دانشجویان به مدت 30 ساعت در طول هفته و حقوق دریافتی آنان نیز به طور متوسط بین 8€ الی 10€ (یورو) به ازای هر ساعت خواهد بود. اگر به اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارید با کارشناسان و متخصصان موسسه پرشین اپلای ارتباط گرفته و کسب مشاوره تلفنی یا حضوری نمایید.

سوالات تخصصی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس

بورسیه تحصیلی برای بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اهمیت فراوانی دارد. از آنجا که هزینه های زندگی در کشور سوئیس به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر است، بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در سوئیس به بورسیه تحصیلی در این کشور نیاز خواهند داشت. مهم ترین سوالاتی که در این خصوص پیش می آید عبارتند از:

آیا همه دانشجویان در کشور سوئیس اجازه دریافت بورسیه تحصیلی خواهند داشت؟ خیر تنها دانشجویان نخبه می توانند از این بورسیه استفاده کنند.

آیا هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس مقرون به صرفه است؟ هزینه های تحصیل در سوئیس بسیار مقرون به صرفه است اما هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالاست.

بالاترین شانس دریافت بورسیه تحصیلی چگونه فراهم می شود؟ دانشجویان مقطع دکترا بالاترین شانس برای دریافت بورسیه را خواهند داشت.

آیا دریافت بورسیه تحصیلی در سوئیس برای پوشش هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور کفایت می کند؟ معمولا بورسیه تحصیلی تنها بخشی از این هزینه ها را پوشش می دهد.

همین حالا از اینجا برای تعیین وقت مشاوره اقدام کنید


همین حالا میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید

واتساپ message تلگرام send تماس call


chat