پرشین اپلای

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز 3 سال قبل

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

در حقیقت می توان گفت تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز گل سرسبد تحصیل در جمهوری چک برای متقاضیان خارجی و بین المللی محسوب می شود. شما با تحصیل پزشکی در جمهوری چک علاوه تضمین آینده شغلی تان، از بسیاری از مزایای اقامت جمهوری چک در قلب اروپا برخوردار میشوید. ما در این مقاله تحت عنوان تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز سعی می کنیم تا از زوایای مختلفی این موضوع را واشکافی کنیم. بدین ترتیب، متقاضیان تحصیل در چک بتوانند به جزییات مفید و دقیقی دست یابند. امکان مشاوره حرفه ای با کارشناسان زبده موسسه پرشین اپلای همواره برایتان مهیاست.

در مورد دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز بزرگترین و معروفترین دانشگاه جمهوری چک می باشد. این دانشگاه در هفتمین آوریل سال 1348 توسط چارلز ششم، پادشاه رومانس و بوهمیا پایه گذاری شد. بنابرین، این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاههای جمهوری چک می باشد. دلیل کیفیت بالای آموزش در مقاطع ارشد و دکتری، ریشه در تمرکز سیستماتیک بر روی فعالیتهای علمی و پژوهشی دارد.

رتبه ملی دانشگاه چارلز 1 و رتبه جهانی آن 266 می باشد. نام بومی این دانشگاه Univerzita Karlova v Praze می باشد. این دانشگاه هم اکنون 17 دانشکده، سه موسسه دانشگاهی، 6 مرکز علمی، آموزشی و تحقیق و توسعه است. در رتبه بندی های نوزدهم انجام شده توسط رتبه بندی های جهانی QS در سال 2018، دانشگاه چارلز در بین 200 دانشگاه برتر پزشکی دنیا قرار داشت. میانگین شهریه ها و هزینه های زندگی دانشگاه چارلز در هر ماه به صورت جدول زیر است:

دوره تحصیلی

هزینه در ماه به دلار

لیسانس (خارجی ها)

3.200

فوق لیسانس (خارجی ها)

3.200

هزینه زندگی

425$ الی 812$

میزان پذیرش

29%

 

 

           

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

آموزش پزشکی در جمهوری چک ممکن است متفاوت از دیگر کشورها باشد. در جمهوری چک، فارغ التحصیلان دبیرستان در برنامه دوره ارشد سیکل بلندمدت 5 یا 6 ساله ثبت نام می کنند. پس از اتمام درجه ارشد، فارغ التحصیلان ممکن است که به ادامه برنامه PhD بپردازند یا در یک برنامه آموزشی تخصصی ثبت نام کنند، جایی که دستور زبان چکی ضروری است. رشته تحصیلی پزشکی در جمهوری چک از پر طرفدارترین رشته ها در چک می باشد و قابت بر سر آن شدید است.

دانشکده ها جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز دارای 5 دانشکده پزشکی می باشد. 3 تا از دانشکده ها در پراگ هستند، یکی در پیلسن و یکی دیگر در هرادک کرالوف قرار دارد. آنها موسسات مستقل با اساسنامه آموزشی یکسان هستند، که هر کدام دارای امکانات پزشکی خاص خود می باشد. آنها همگی برنامه های تحصیلی شان را به زبان انگلیسی پیشنهاد می کنند. درجات تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی می باشد. اولین دانشکده پزشکی، دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز می باشد. شهریه ها هم با توجه به درجه تحصیلی متفاوت است.

درجات

مدت تحصیل

شهریه ها          

تعداد کل دانشجویان ثبت نامی

دانشکده

پزشکی  

6 سال

12300 یورو درسال

105 دانشجو در پزشکی عمومی

هر 5 دانشکده

داندانپزشکی

5 سال

13500 یورو درسال

25 دانشجو

هر 5 دانشکده

 

درخواست پذیرش و تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

دانشجویان خارجی می توانند در برنامه های انگلیسی دانشگاه پذیرش شوند، اگر آنها نیازمندی های آزمون پذیرش را تامین بکنند. آزمون پذیرش هم شامل دو جزء می باشد: تست های مکتوب (سوالات چند گزینه ای) از زیست شناسی، شیمی و فیزیک و ریاضیات (برطبق اولویت فرد متقاضی) و یک مصاحبه شفاهی کوتاه جهت دار به سمت شخصیتا و انگیزه فرد متقاضی. رویه اخذ پذیرش از دانشگاه چالز به این صورت است:

آنلاین

اجباری

برگزار شده به زبان انگلیسی

تنها هزینه درخواست 640 CZK (کرون چک)، ولی آزمون ورودی رایگان است.

آزمون مذکور در Hradec Kralove و برخی کشورهای خارجی برگزار می شود.

تلاش برای پذیرش تنها یکبار در سال تحصیلی مجاز است.

در مورد دوره آزمون ورودی استاندارد (May 11, 2019 – June 15, 2019) به شما زمان اعلام نتایج ابلاغ می شود. نتایج هم از طریق ایمیل تهیه خواهد شد، سپس نامه های اداری صادر شده و به متقاضیان یا به سازمانهای عامل ارسال خواهد شد.

آزمون پزشکی دانشگاه چالز

در باب آزمون پزشکی دانشگاه چالز می توان به موراد زیر اشاره نمود:

سوالات

تعداد سوالات

شیمی

25 سوال

زیست شناسی

25 سوال

فیزیک یا ریاضیات

10 سوال

 

مدت زمان تست زنی در حدود 2 ساعت و 30 دقیقه است. دارندگان گواهی های A-Level یا معادل آن – مثلا دیپلم IB یا تست های SAT Subject در بیولوژی، شیمی و فیزیک یا رساضسات از آزمون پذیرش مستثنا شده و مستقیما پذیرش شوند. اغلب دانشجویان خارجی در حال تحصیل رشته پزشکی در این موسسه از ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، نروژ، سوئد، آلمان، اسرائیل ، مالزی ، هند و ایران می باشند.

زندگی آکادمیک در دانشگاه چارلز

بسیاری از متقاضیان سوال می کنند که آیا زندگی در پراک گران است؟ پراگ شهر دانشجویان هم هست. زندگی دانشجویی در پراگ می تواند چیزهای زیادی بیاموزد: جدا از کتابخانه ها، بایگانی ها و … در پراگ رستوران ها، بارها، کافه ها برای جوانان هست. در هر موردی، شما پس از کلاس فشرده در روز می توانید در یکی از این محل ها استراحت کنید و دوستان جدید خارجی بیابید. در پراگ، زبان رایج مردم و دانشجوها زبان انگلیسی است. پراگ یک شهر پر رونقی در قلب اروپاست و دست کمی از کشورهای غرب اروپا ندارد. در مقایسه با شهرهای دیگر اروپا، پراگ شهر گرانی نیست ولی شهرارزانی هم نیست. البته هزینه ها همچنین به سبک زندگی دانشجو هم برمی گردد. هزینه های زیر به عنوان یک مثال ارایه می شود:

آیتم

هزینه به یورو در ماه

نوع منزل ساخانه

اجاره منزل

450

آپارتمان مشترک یا اتاق دوگانه

خوراک

3 یورو هر وعده

در مهمانخانه

مسافرت

11 الی 25

دانشجویی

 

 

 

 

 

 

           

بورسیه های تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

اعطای بورسیه تحصیلی در چک، مخصوصا برای دانشجویان خارجی دانشگاه چارلز اهمیت بسزایی دارد. علاوه بر بورسیه های دولتی و بورسیه Erasmus+، خود دانشگاه چارلز هم بورسیه های تحصیلی برای دانشجویانش دارد.

بورسیه PhD: این بورسیه به تمام دانشجویان ثبت نامی در برنامه دکترا فول تایم در طول 4 سال استاندارد اعطا می شود اما مبلغ این بورسیه تحصیلی از 10.500 تا CZK 25,000 (کرون چک) در ماه متغیر است. ساپورت مالی دیگر برای دانشجویان در حال تحصیل به زیان انگلیسی توسط دانشکده ها می باشد.

دانشکده ریاضیات و فیزیک، دانشگاه چارلز

دو کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشکده علوم کامپیوتر برای مقطع لیسانس

کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشکده علوم کامپیوتر برای مقطع فوق لیسانس

دو کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشکده زبان های رایانشی

بورسیه های دانشکده علوم اجتماعی به دانشجویانش

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز، فرصتی استثنایی برای متقاضیان ایرانی جهت تحصیل در اروپا و اقامت جمهوری چک می باشد. مزایا و امتیازات تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز به گونه ای است که همه ساله بر سر پذیرش این دانشگاه رقابت تنگاتنگی وجود دارد. شما می توانید با مشورت با کارشناسان ماهر و زبده موسسه پرشین اپلای به موفقیت طلایی دست یابید.

همین حالا از اینجا برای تعیین وقت مشاوره اقدام کنید


همین حالا میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید

واتساپ message تلگرام send تماس call


chat