پرشین اپلای

مهندسی مکانیک


مهندسی مکانیک در خارج از کشور

 ادامه ی تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک در خارج از کشور چگونه است؟

چه کشور هایی برای ادامه ی تحصیل در مهندسی مکانیک مناسب است؟

رشته ی مهندسی مکانیک که به عنوان مادر رشته های مهندسی از آن یاد می شود،  یکی از رشته های بسیار قدیمی و گسترده در میان علوم مهندسی می باشد که دانشجویان زیادی مشتاق به تحصیل و کسب تخصص و تجربه در این زمینه می باشند.

مهندسی مکانیک در خارج از کشور

مهندسی مکانیک در خارج از کشور در دانشگاههای متفاوت کشورهای مختلف نیز، مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

کشورهایی مانند کانادا، ایتالیا و آمریکا این رشته ی تحصیلی را در دانشگاه های مختلف خود ارائه می دهند و وجه تمایز آن ها با سایر مراکز آموزش علمی سراسر دنیا در این رشته این است که، به طور خاص به دلایلی مانند انطباق با استانداردهای علمی به روز در دنیا، سطح بالای کیفیت آموزشی، استفاده از اساتید بسیار مجرب و معتبر برای تدریس دروس آنی رشته و در نهایت آموزش مهندسی حرفه ای و تمام عیار با بکارگیری سییستم های مختلف علمی ، برای ارائه دادن این رشته در تمام دنیا سرآمد شده اند.

تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا

مهندسی مکانیک در خارج از کشور ، این رشته یکی از گسترده ترین رشته های مهندسی در این کشور می باشد که بخش های غربی آن کشور به دلیل کثرت کارخانه ها و صنایع نفتی و گازی در آن ها، تقاضای زیادی برای جذب دانشجویان فارغ التحصیل این رشته و یا به اصطلاح، مهندسین مکانیک دارد.

سالانه ۳۰۰۰ مهندس مکانیک از ۳۹ دوره ی ارائه شده ی این کشور برای دوره ی لیسانس و ۲۳ دوره برای مقطع فوق لیسانس، از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل می شوند. همین طور دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی مکانیک در کانادا شامل) ارشد مهندسی (MEng) ، ارشد علوم کاربردی (MASc)و دکتری می شود.

برای تحصیل در مهندسی مکانیک کانادا، دانشجو علاوه بر مدارک تحصیلی مورد نیاز باید مدرک آیلتس ۶٫۵ را نیز داشته باشد.

ادامه تحصیل مهندسی مکانیک در آمریکا

مهندسی مکانیک در خارج از کشور، دانشگاه های آمریکا رشته ی مهندسی مکانیک را در اکثر دانشکده های مهندسی خود با قدرت هر چه تمام علمی ارائه می دهند که همین کار باعث جذب بیش از پیش دانشجوی مهندسی به تحصیل در دانشگاه های این کشور شده است. شهریه ی دانشگاه برای تحصیل در این رشته به نسبت محل تحصیل انتخابی متفاوت خواهد بود.

دانشگاه ه پوردو با رتبه ی ۱۷ جهانی و نیز دانشگاه های لس آنجلس-  کالیفرنیا – با قرار گرفتن در جایگاه ۱۹ دنیا، علاوه بر دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین که رتبه ی۲۳ جهانی را در زمینه ی این رشته دارد، از جمله مراکز سرآمد علمی این کشور برای تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک می باشند.

تحصیل مهندسی مکانیک در ایتالیا

مهندسی مکانیک در خارج از کشور، رشته ی مهندسی مکانیک در کشور ایتالیا به خصوص در دانشگاه تورین این کشور، به صورت آموزش های حرفه ای در زمینه ی این رشته دنبال می شود، که دانشجو با تحصیل در این دانشگاه می تواند با داشتن تخصص در این زمینه، خود را هر چه بیشتر به هدف بلند مدتش نزدیک کند.

مدت زمان تحصیل در این رشته ۳۶ ماه، آن هم به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تعریف شده است که دانشجو باید بابت آن مبلغ ۲۰۰۰ دلار را به عنوان شهریه ی سالانه، به دانشگاه پرداخت نماید.

شهریه رشته مکانیک در دانشگاههای خارج از کشور چقدر است؟

رشته ی مهندسی مکانیک یکی از رشته های بسیار پرطرفدار در نزد دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های مهندسی می باشد که به دلیل درآمد و آینده ی شغلی خوبی که دارد، بیش از سایر گرایش ها مورد توجه واقع شده است.

در سال های اخیر تعداد زیادی از دانشجویان سراسر دنیا قصد رفتن به کشورهای خارجی که در زمینه ی ارائه ی این رشته به صورت قدرتمند عمل می کنند را می نمایند. که در کنار اعتبار دانشگاه ها، مقوله ی شهریه ی رشته مکانیک در خارج از کشور، برای آن ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

کشورهای  کانادا و ایتالیا دارای برترین دانشگاه ها در زمینه ی رشته ی رشته مکانیک می باشند. ما در ادامه ی مطلب، شهریه ی رشته مکانیک خارج از کشور را در هر کدام از دانشگاه های برتر این دو کشور، مورد بررسی قرار داده ایم.

شهریه رشته مکانیک در کانادا

رشته ی مهندسی مکانیک یکی از رشته های پرطرفدار برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد.

شهریه ی دوره ی لیسانس برای این رشته از علوم مهندسی چیزی در حدود ۱۴۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که میزان همین شهریه برای مقطع کارشناسی ارشد به تقریبا ۳۷ تا ۳۸ هزار دلار در سال افزایش پیدا می کند.

دانشگاه وسترن، کالرتون، رایرسون، لورنتیان، و کلگری از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده ی این رشته در کشور کانادا می باشند.

تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک دانشگاه وسترن کانادا، در دوره های ۲ تا ۴ ساله صورت می گیرد که دانشجو باید مبلغی معادل ۱۵٫۶۳۴  دلار الی ۲۶٫۹۶۵ در سال را به عنوان شهریه ی مهندسی مکانیک، به این دانشگاه در کانادا پرداخت کند.

این رشته در دانشگاه کارلتون در ۳ دوره متفاوت برگزار شده که شهریه ی همه ی آن ها با یکدیگر برابر است و مبلغی در حدود ۵۸۰/۲۳  دلار در سال  برای هر دوره در نظر گرفته شده است.

دانشجویان با تحصیل در دوره ای ۴ ساله به عنوان مهندس مکانیک از  دانشگاه رایرسون فارغ التحصیل می شوند که در این مدت باید مبلغی به میزان ۶۷۰/۲۰  دلار در سال را پرداخت کنند.

دانشجویان دانشگاه لورنتیان ۴ سال در این رشته آموزش می بینند و شهریه ای برابر ۳۵۶/۲۰  دلار را برای هر سال تحصیلی پرداخت می کنند.

علاوه بر هزینه های تحصیلی، هزینه ی زندگی در کانادا به صورت ماهانه برابر با ۴ تا ۵ هزار دلار می باشد.

شهریه رشته مکانیک در ایتالیا

تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک در دو دانشگاه میلان و تورین از اعتبار جهانی برخوردار می باشد. هر دو دانشگاه دوره های مختلفی از لیسانس تا دکتری برای رشته ی مذکور ارائه می دهند.

اگر بخواهیم در رابطه با موضوع شهریه ی مهندسی مکانیک در خارج از کشور در دانشگاه های ایتالیا، حرفی بزنیم در وهله ی اول باید به پرداخت انواع بورسیه ها به دانشجو و نیز یکی بودن شهریه برای افراد بومی و غیر بومی اشاره کنیم و بعد از آن به سراغ مبلغ شهریه در این دانشگاه ها برویم.

به عنوان مثال شهریه ی دانشگاه میلان بدون دریافت بورسیه برای ترم اول تقریبا ۸۰۵٫۵۸  یورو و برای ترم دوم ۴۳۹٫۵۸  یورو در نظر گرفته شده است. طول دوره ی تحصیلی از لیسانس تا دکتری ۷ تا ۹ سال می باشد. به تفکیک  دوره ی لیسانس ۳ تا ۴ سال، ارشد ۱ تا ۲ سال، و دکتری ۳ سال است .

افزون بر هزینه های تحصیل در ایتالیا، افراد به صورت ماهانه بایستی مبلغ ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو را برای هزینه ی زندگی در این کشور، در نظر داشته باشند.

بورسیه رشته مکانیک در خارج از کشور

علم مهندسی مکانیک یکی از پرکاربرد ترین علوم مهندسی در دوره ی حاضر می باشد که همواره دانشجویان زیادی مشتاق به ادامه ی تحصیل در گرایش های مختلف آن می باشند.

دانشگاه های معتبری در سطح دنیا به طور خاص برای تدریس و ارائه ی دوره های دانشگاهی این علم دارای شهرت جهانی هستند که دانشجوی متقاضی تحصیل در خارج از کشور می تواند با انتخاب این دانشگاه های تحت پوشش بورسیه های مهندسی مکانیک در خارج از کشور در دانشگاه های برتر دنیا قرار بگیرد .در ادامه ی مطلب شرایط تخصیص این بورسیه ها را عنوان خواهیم کرد.

بورسیه ی مهندسی مکانیک در دانشگاه های کانادا

دانشجویان مهندسی مکانیک در کشور کانادا می توانند در دوره های کارشناسی تا دکتری بورسیه های تحصیلی مختلفی را از دانشگاه های کشور کانادا دریافت کنند.

دانشجوی دوره ی کارشناسی می تواند در زمان پذیرش از دانشگاه در صورتی که دارای معدل بالا در دیپلم باشد، بورسیه ای ۲ هزار تا ۱۰۰۰۰ دلاری دریافت کند. بورسیه ی کامل و کمک هزینه های زندگی در دوره ی کارشناسی در صورتی به دانشجویان ایرانی داده می شود که در المپیادهای علمی رتبه کسب کنند.

میزان بورسیه ی تحصیلی در دوره ی ارشد بین  هزار ۸ تا ۱۶۰۰۰ دلار در سال و برای دوره ی دکتری ۱۴ هزار تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال در نظر گرفته شده است.

بورسیه ی مهندسی مکانیک در دانشگاه های آمریکا

دانشجویان رشته ی مهندسی مکانیک در دانشگاه های این کشور می توانند از کمک هزینه یا همان بورسیه ی فولبرایت Fulbright Foreign Student Program استفاده نمایند.

افرادی که متقاضی دریافت بورسیه در دوره ی کارشناسی در کشور آمریکا هستند، می توانند بعد از گذراندن یک یا دو ترم تحصیلی، تقاضای خود را برای دریافت بورسیه اعلام کنند.

که در این صورت می توانند مشمول مبلغی از ۲ هزار تا نهایت ۹ هزار دلار بورسیه در طول دوره شوند که البته داشتن نمره ی آیلتس ۶ آکادمیک و نمرات A+  و A  از پیش شرط های تعلق این بورسیه می باشد.

اخذ بورسیه های تحصیلی در دوره ی ارشد ارتباط مستقیمی با معدل بالا و توصیه نامه ی اساتید و قبول شدن در آزمون های آزمون GRE و GMAT دارد.

بورسیه های دور ه ی دکتری در این کشور عبارتند از :

vanier Canada graduate scholarship: که میزان دریافت آن بسته به نظر استاد راهنما می باشد.

trudeau foundation doctoral scolarships: بورسیه ای تا سقف ۶۰۰۰۰ دلار در این دوره است که فقط به ۱۵ دانشجوی خارجی تعلق می گیرد.

بورسیه ی مهندسی مکانیک در دانشگاه های ایتالیا

بورسیه ی مهندسی مکانیک در خارج از کشور در دانشگاه های ایتالیا در تمام دوره های دانشگاهی به دانشجو تعلق خواهد گرفت. بورسیه های تحصیلی در کشور ایتالیا به سه میزان ۱۰۰۰۰ و ۵۰۰۰ و ۱۳۴۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می شود.

بورسیه ی ۱۳۴۰۰ یورویی فقط مختص دانشجویان دکتری می باشد و اما بورسیه ی ۱۰۰۰۰ یورویی برای پوشش کامل شهریه وتمام هزینه های زندگی است، و مبلغی را نیز اضافه دارد و اما شهریه ی ۵۰۰۰ یورویی علاوه بر اینکه شهریه ی دانشگاه را پوشش می دهد، مبلغ اندکی نیز برای تامین هزینه های دیگر دانشجو از آن باقی می ماند.