پرشین اپلای

آزمون IELTSآزمون آیلتس مخففinternational English Language Testing System  به معنای سیستم بین المللی ارزیابی زبان انگلیسی می باشد.

این آزمون از معمول ترین و متداول ترین آزمون های بین المللی جهت ورود به دانشگاه های مختلف در سطح دنیا است.

به عبارت دیگر یکی از شروط لازم جهت اخذ پذیرش رشته های انگلیسی زبان در دانشگاه های مختلف دنیا، داشتن مدرک آیلتس از نوع اکادمیک می باشد .

مرکز اصلی آزمون آیلتس در کشور انگلستان می باشد.

در کشورهای دیگر که آزمون های دیگر از جمله آزمون تافل، جی ار ای و... را به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی از داوطلبان می پذیرند .

معمولا آزمون آیلتس را نیز به عنوان مدرک مورد قبول خواهند پذیرفت.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دارای دو نوع اکادمیک و جنرال می باشد.

نوع اکادمیک آیلتس مختص کسانی است که قصد ادامه تحصیلات اکادمیک در کشورهای دنیا را درند و نوع جنرال این آزمون نیز برای سایر کسانی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند مورد نیاز است.

بخشهای مختلف آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دارای چهار بخش مختلف می باشد. این بخش ها شامل بخش نوشتن(writing)، بخش صحبت کردنspeaking))، بخش گوش دادن(listening) و بخش خواندن (reading)می باشد.

نمره هر مهارت در آزمون آیلتس بین نمره 0 تا 9 می باشد.و در نهایت نمره میانگین این چهار بخش به عنوان نمره کلی و نهایی آزمون آیلتس ثبت خواهد شد.

لازم به ذکر است کسب نمره 1 تا 5 و نیم در آزمون آیلتس کار سختی نیست و با چند ماه مطالعه امکان پذیر می باشد. اما کسب نمره 5 ونیم به بالا کار راحتی نیست و به تلاش و تمرین بیشتری نیاز دارد.

1-     بخش  نوشتن Writing

قسمت نوشتاری آزمون آیلتس دارای دو بخش سوال می باشد. بخش اول سوال مربوط به توصیف و تحلیل نمودار، شکل و ... است.

دراین بخش داوطلب موظف است  نسبت به شکل و نمودار مطرح شده توضیحات و تحلیلاتی ارائه دهد. تعداد کلماتی که باید دراین بخش مورد استفاده قرار گیرد بین 100 تا 150 کلمه می باشد. مدت زمان تعیین شده جهت پاسخگویی به این بخش نیز 20 دقیقه است.

در بخش دوم نوشتاری آزمون آیلتس یک موضوع به داوطلب داده شده و داوطلب درطی مدت زمان تعیین شده موظف است در مورد آن موضوع توضیح دهد.

تعداد لغات لازم در این بخش 250 لغت می باشد. این نوشته باید دارای مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری باشد.

لازم به ذکر است رعایت املای صحیح کلمات و همچنین علائم نگارشی مانند نقطه ویرگول و... نیز ضروری بوده و درنمره دهی مورد توجه ممتحن قرار خواهد گرفت، لذا به داواطلبان توصیه می شود این نکات را در نوشتن این بخش رعایت فرمایند تا بتوانند نمره بالاتری را در این مهارت کسب کنند.

علاوه بر این، استفاده از لغات مترادف وعدم استفاده از لغات تکراری در این بخش نیز در امتیاز دهی این بخش موثر می باشد. باید به این نکته نیز توجه نمود که قسمت دوم رایتنیگ آزمون آیلتس دارای نمره بالاتری نسبت به قسمت اول سوال این بخش می باشد.

داوطلبان گرامی این آزمون می توانند نمونه سوالات موجود در کتابهای آیلتس کمریج که کتابی بسیار سودمند جهت آشنایی با انواع مختلف سوالات آزمون آیلتس می باشد مطالعه بفرمایند.

در حال حاضر این کتاب در 11 نسخه  در کتابفروشی ها موجود می باشد و در تمامی آن ها نمونه سوالات آزمون های آیلتس سالهای گذشته به همراه پاسخ این سوالات در آن ذکر شده است.

2-    مهارت صحبت کردن Speaking

این بخش از آزمون آیلتس در یک روز به صورت جداگانه برگزار می شود. به عبارت دیگر در صورت ثبتنام در این آزمون داوطلب موظف است طی وقت تعیین شده در محل برگزاری آزمون speaking حاضر شده و چند روز پس از آن در آزمون کتبی که در آن مهارت های نوشتن، خواندن و گوش دادن مورد آزمون قرار خواهد گرفت شرکت نماید. قسمت اسپیکینگ آزمون آیلتس دارای سه  بخش سوال می باشد.

در بخش اول در مورد اطلاعات شخصی داوطلب مانند نام و نام خانوادگی محل تولد، شغل ، تعداد اعضای خانواده و... سوال خواهد شد.

در بخش دوم یک موضوع به داوطلب داده شده و وی موظف است به مدت یک دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کند. تنوع لغات و جملات و استفاده از جمله بندی های متنوع در امتیاز دهی بالاتر در این بخش بسیار موثر است.

در بخش سوم مهارت اسپیکینگ، سوالات تحلیلی درمورد موضوعات مختلف همچون ورزش ، حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا، بیماری، محیط زیست و... مطرح می شود. هر چقدر داوطلب بتواند پاسخ های عقلانی تری ارائه دهد نمره بالاتری را در این بخش کسب خواهد کرد.

3-    بخش شنیداری Listening

در این بخش داوطلب باید به صدای پخش شده در محل برگزاری آزمون گوش فرا دهد و همزمان با پخش  صدا به به ترتیب به سوالات پاسخ دهد.

این بخش از آزمون آیلتس نیز همانند بخش های دیگر آزمون آیلتس دارای انواع مختلف سوالات همچون سوالات جای خالی سوالات سه گزینه ای و ... می باشد. قاعدتا با تمرین می توان سرعت پاسخگویی به سوالات این بخش از آزمون آیلتس را بالاتر برد.

4-      بخش خواندن Reading

 در این بخش توانایی درک مطلب داوطلب در مورد متون علمی سنجیده می شود. تعداد سوالات این بخش 40 سوال می باشد و داوطلب موظف است ظرف مدت 60 دقیقه به تمامی سوالات این بخش پاسخ دهد. سرعت داوطلب و دانستن تکنیک های لازم در این بخش جهت پاسخ به سوالات آن بسیار ضروری می باشد.

همانطور که اشاره شد تمرین  و گذاشتن وقت جهت آشنایی با انواع مختلف سوالات و همچنین یادگیری تکنیک های مختلف جهت پاسخگویی به سوالات آزمون آیلتس امری بسیار ضروری بوده و با بکارگیری آن ها می توان نمره بالاتری در این آزمون کسب کرد.