پرشین اپلای

روانشناسی


معرفی رشته روانشناسی

روانشناسی علمی است که به مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان می پردازد. هدف اصلی این رشته بررسی وضعیت انسان در مواجهه با موارد مختلف است که در زندگی پیش می آید.به دلیل ارتباط روانشناسی با موضوعاتی مثل زیست شناسی، انسان شناسی، جامعه شناسی، فلسفه و رشته های جدید، این علم در حال شکل گیری است.

زمینه های مختلف روانشناسی عبارتند از:

۱-روانشناسی کودکان استثنایی

۲-روانشناسی بالینی

۳-روانشناسی جرم شناسی

۴-روانشناسی رشد

۵-روانشناسی صنعتی-سازمانی

۶-روانشناسی سلامت

۷-روانشناسی مدرسه

۸-روانشناسی عمومی

۹-سنجش و اندازه گیری یا روانسنجی

آینده شغلی رشته روانشناسی

روانشناسی مدرسه جزء پرطرفدارترین رشته ها می باشد و به روان تخصص شناخته می شود.

کشورهای برتر در زمینه روانشناسی:

 آلمان، اتریش، روسیه، انگلیس، یونان، سوئیس، استرالیا، هلند، چک، ایتالیا، اسپانیا، تایلند، اسکاندیناوی(نروژ-سوئد-فنلاند و دانمارک)، کانادا، بلژیک، گرجستان، فرانسه

کشورهایی که در زمینه روانشناسی وضعیت قابل ملاحظه ای ندارند:

اکراین، هند، تاجیکستان، مالزی، ارمنستان، بلاروس

روانشناسی در خارج از کشور

امروزه افراد زیادی تحصیل در رشته ی روانشناسی را به عنوان رشته ای که علاوه بر علم آموزی در زندگی فردی هم تاثیرات بسزایی بر جا می گذارد، دنبال می کنند و پیرو همین مطلب برای کسب تخصص های بیشتر در زمینه ی این علوم، به دنبال یافتن مراکز دانشگاهی هستند که بتوانند با بهترین دانش و تخصص ها در این رشته فارغ التحصیل شوند.

روانشناسی در خارج از کشور به عنوان علمی زمینه ای که با سلامت روان افراد در ارتباط مستقیم می باشد، در دانشگاههای به نامی در دنیا، ارائه می شود که دانشجویان بین المللی می توانند در صورت احراز شرایط، از تحصیل در آن دانشگاه ها برخوردار شوند.

هر چند که شرایط ورود به دانشگاهی برای تحصیل در روانشناسی در خارج از کشور، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت می باشد، اما به طور کلی دانشجویان باید دارای مهارت در رشته های زیاضی، علوم انسانی و سایر رشته های مرتبط با روانشناسی باشند تا بتوانند دوره های تحصیلی خود را با موفقیت سپری کنند.

رشته ی روانشناسی دارای تخصص های متنوعی می باشد که دانشجو در سال دوم به بعد تحصیلات دانشگاهی می تواند یکی از این گرایش ها را به صورت تخصصی دنبال کند.

گرایشات مختلف رشته ی روانشناسی عبارتند از: روانشناسی آموزشی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مغز و اعصاب، روانشناسی جرم شناسی.

زبان تحصیل روانشناسی در خارج از کشور معمولا زبان انگلیسی می باشد که البته ممکن است بر این اصل استثنائاتی وارد شده و در برخی کشورها ، زبان دیگری برای این آموزش مورد استفاده قرار بگیرد.

کشورهای برتر در ارائه ی رشته روانشناسی در خارج از کشور

تحصیل روانشناسی در آلمان:

روانشناسی در خارج از کشور ،علم روانشناسی در میان مردم این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و به همین دلیل است که این کشور را مهد روانشناسی می دانند. برای ادامه ی تحصیل در این کشور، مسلط بودن به زبان آلمانی یکی از ضروریات می باشد. نکتهی قابل ذکر این است که  دانشجویان دانشگاه آزاد نمی توانند برای دوره های تحصیلی روانشناسی در این کشور اقدام کنند .

روانشناسی در اتریش:

کشور اتریش به عنوان مهد روانشناسی در تمام دنیا شناخته شده می باشد. تحصیل در رشته ی روانشناسی در این کور ار اعتبار بالایی برخوردار می باشد. اما نکته ای در این مورد جال توجه است که دانشجویان دانشگاه آزاد نمی توانند برای تحصیل در دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش دهند. و دانشجویان دانشگاه سراسری و پیام نور هم بایستی یک سال آخر تحصیلشان را مجددا در این کشور سپری کنند.

روانشناسی در روسیه:

روانشناسی در خارج از کشور، برای تحصیل در مقطع دکتری این رشته در روسیه فرد دانشجو نیازی به داشتن دعوتنامه از جانب دانشگاه ندارد . و صرف این که به اداره ی سفارت این کشور مراجعه کرده و تمایل خود را به تحصیل در این مقطع و رشته اعلام کند می تواند بعد از احراز صلاحیت، وارد یکی از دانشگاه های کشور شده و مشغول به تحصیل شود.

روانشناسی در انگلیس:

همان گونه که می دانید کشور انگلستان یکی از کشورهای سرآمد در تولید علم و فناوری در هر زمینه ای در تمام دنیا می باشد. تحصیل در رشته ی روانشناسی در این کشور نیز از این قاعده مستثنی نمی شود. به گونه ای که تحصیل در تمام دانشگاه های ممالک مختلف این کشور، برای ادامه ی رشته ی روانشناسی در خارج از کشور پیشنهاد می شود.

علاوه بر کشورهای فوق که برای تحصیل در رشته  روانشناسی در خارج از کشور حرفی برای گفتن دارند، کشورهایی مانند : یونان، سوییس، استرالیا، هلند، فرانسه، آمریکا، اسراییل، چک، ایتالیا، اسپانیا، تایلند، دانمارک، نروژ، را می توان به لیست کشورهای به نام در تدریس و ارائه ی رشته ی روانشناسی در خارج از کشور افزود.

شهریه روانشناسی در خارج از کشور

رشته ی روانشناسی امروزه به عنوان رشته ای درمانی در گروه رشته های مربوط به علوم انسانی، طرفداران زیادی در میان دانشجویان پیدا کرده است. به گونه ای که هر ساله دانشجویان زیادی برای پذیرش شدن در دانشگاه های داخل و خارج از کشور با یکدیگر رقابت می کنند.

تحصیل این رشته در کشورهای آلمان، اتریش و روسیه به عنوان مهدهای این علم در سراسر دنیا از اعتبار و ارزش بسیار زیادی برخوردار می باشد. طبیعتا دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های کشورهای فوق باید هزینه ای را پرداخت نماید که ما این مساله را تحت عنوان شهریه ی روانشناسی در خارج از کشور، در برترین دانشگاه های این کشورها بررسی کرده ایم.

شهریه روانشناسی در کشور روسیه

تحصیل در رشته ی روانشناسی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور روسیه یکی از بهترین انتخابهایی است که دانشجوی بین المللی می تواند داشته باشد. در اغلب دانشگاه های این کشور دوره ای تخصصی رشته ی روانشناسی به مدت ۵ سال زمان خواهد برد.

دانشگاه دوستی ملل روسیه با رتبه ی زیر ۵۰۰  یکی از دانشگاه های برتر در دنیا در رشته ی روانشناسی می باشد که دوره های مختلفی از این علم را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. در راستای بحث شهریه ی روانشناسی در خارج از کشور، می توان گفت که شهریه ی سالانه برای ادامه تحصیل در رشته ی روانشناسی دانشگاه دوستی ملل ، به میزان ۴۳۰۰ دلار در نظر گرفته شده است.

افزون بر شهریه ی دانشگاه ها به طور کلی هزینه ی زندگی دانشجویی در این کشور معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد.

شهریه روانشناسی در آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهایی است که در زمینه  علم روانشناسی بسیار قدرتمند عمل کرده است و دارای دانشگاه های به نامی در این رشته می باشد. به عنوان قاعده ای کلی، تحصیل در دوره کارشناسی تمام این دانشگاه ها ۳ تا ۴ سال و در مقطع ارشد ۱ تا ۲سال و نیز در دوره دکتری حدود ۳ سال است.

 دانشجو باید سالانه مبلغی را به عنوان شهریه تحصیل در این دانشگاه ها پرداخت نماید. از مزیت های تحصیل در این کشور به علاوه ی رنک خوب دانشگاه ها در دنیا، رقم پایین شهریه ی پرداختی البته در دانشگاه های دولتی می باشد. شهریه روانشناسی در خارج از کشور در دانشگاه های آلمان تقریبا ۳۰۰ یورو می باشد که همین مقدار برای دانشگاه های خصوصی این کشور، ممکن است به ۱۰۰۰۰ یورو هم برسد.

دانشگاه های منهیم، بوچوم، گیسن، جنا، ULM و موسسه ی ینا از دانشگاه های برتر این کشور در رشته ی روانشناسی هستند.

افزون بر هزینه تحصیلی، افراد با داشتن ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه می توانند به راحتی از پس هزینه های زندگی در آلمان برآیند.

شهریه ادامه تحصیل روانشناسی در اتریش

کشور اتریش که به عنوان مهد روانشناسی دنیا شناخته می شود، همواره از نظر ارائه ی دروس این رشته در تمام دنیا  زبانزد بوده است و دوره های تخصصی متنوعی را در این رشته در دانشگاه های مختلف یرگزار می کند. طول دوره ی رشته ی روانشناسی در اتریش  در همه  دانشگاه ها  بین ۷ تا ۹ سال تحصیلی می باشد.و هزینه  کلی تحصیل در اتریش ۳۸۰ تا ۸۰۰ یورو تخمین زده می شود.

دانشگاه وین به عنوان دانشگاهی سرامد در این کشور و نیز در تمام دنیا، دوره های رشته ی مذکور را با ارائه ی بهترین کیفیت آموزشی پی می گیرد. در راستای موضوع شهریه ی روانشناسی در خارج از کشور اگر بخواهیم در رابطه با دانشگاه وین صحبت کنیم باید گفت که شهریه ای به مقدار  ۷۴۵٫۴۲یورو برای هر ترم  تعیین شده است.

علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه ی زندگی  در اتریش ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برآورد می شود.

بورسیه ی روان شناسی در خارج از کشور

 تحصیل در رشته ی روان شناسی در دانشگاه های معتبر خارجی در سال های اخیر توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی را به خود جلب کرده است به گونه ای که آمار مهاجرت دانشجویان به کشورهای دیگر برای ادامه ی تحصیل در این رشته در سال های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است.

تامین مالی برای تحصیل در کشور خارجی یکی از پراهمیت ترین دغدغه ها برای دانشجویان می باشد. در اغلب دانشگاه های خارجی بورسیه های مختلفی به دانشجویان داده می شود که دانشجویان رشته ی روان شناسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به همین دلیل این مطلب را به بررسی شهریه ی روان شناسی در خارج از کشور در دانشگاه های آلمان، ایتالیا و ترکیه به عنوان کشورهای به نام در این رشته،  اختصاص داده ایم.

بورسیه ی روان شناسی در آلمان

دریافت بورسیه های تحصیلی در کشور آلمان در تمامی دوره های دانشجویی، به شدت تابع داشتن نمرات و معدل بالا در دوره های تحصیلی قبل و نیز داشتن توصیه نامه از استاد راهنما به خصوص در دوره ی دکتری می باشد.

برخی از دانشگاه های این کشور نیز اقدام به دادن بورسیه های مشروط به دانشجویان خود کرده اند، به این معنا که آن ها بورسیه ای را در اختیار دانشجو قرار می دهند و تحت شرایط خاصی، وی را از پرداخت شهریه معاف می کنند.

و دانشجو بر طبق اخلاق، متعهد به برگرداندن این میزان بعد از اتمام تحصیلات می شود. دانشگاه بیلفلد در آلمان نمونه ی بارز اجرای سیاست بورسیه ی مشروط می باشد.

بورسیه ی روان شناسی در ایتالیا

برای دریافت بورسیه ی تحصیلی در ایتالیا دانشجو باید درخواست خود را همزمان با درخواست پذیرش از دانشگاه، تحویل دهد.

دو دسته از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در این کشور در نظر گرفته شده است. بورسیه ی تحصیلی استانی که شامل حال تمامی دانشجویان در همه ی رشته ها می شود و فرد باید برای دریافت آن تمکن مالی، فیش حقوقی خود یا سرپرست و … را به دولت این کشور بدهد.

بورسیه های دانشگاهی معمولا به دانشجویان ممتاز در تمامی دوره ها یه شرط ارائه ی رزومه ای قوی به استاد راهنما و جلب نظر او به دانشجو پرداخت خواهد شد.

بورسیه ی روانشناسی در ترکیه

دانشجویان روانشناسی دانشگاه های ترکیه با داشتن شرایطی می توانند تحت شمول بورسیه هایی که دولت این کشور برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است، واقع شوند.  ازجمله:

 داشتن معدل ۱۴ برای لیسانس و ۱۵ برای فوق لیسانس و دکتری

داوطلبانی که برای دوره ای خاص مثلا فوق لیسانس درخواست بورسیه می دهند، باید این دوره را به پایان رسانده و یا تا آخر سال جاری تمام کنند.

هزینه ی پرداختی برای دوره ی لیسانس ۲۸۰ دلار در ماه و برای کارشناسی ارشد ۴۲۳ دلار در ماه و دکتری ۵۶۵ دلار به صورت ماهانه می باشد.

افرادی که مشمول دریافت بورسیه می شوند از هزینه های شهریه و خوابگاه و بیمه ی درمانی رایگان نیز برخوردار خواهند شد.