پرشین اپلای

معماری


معرفی رشته معماری

معماری ترکیبی از فن و هنر و یکی از هفت هنر اصلی است.

این رشته برای افرادی که علاقه شدیدی به ساخت و ساز و هنر دارند بهترین گزینه خواهد بود در حقیقت معماری را می توان سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها و دیگر سازه های فیزیکی دانست.

مهندس معمار دارای ذوق،سلیقه،استعداد،تفکرات ناب و خلاقانه است که با توجه به فرهنگ،آداب و رسوم،جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد ، طرح می زند.

نقشه های معماری شامل:نمای ساختمان،پلان های طبقات،دکوراسیون داخلی و ... از وظایف یک مهندس معماری می باشد.

آینده شغلی این رشته

اشتغال برای معماران و طراحان در پنج سال گذشته به طور متوسط افزایش یافته است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیری داشته باشد.

کشور نروژ با کمبود مهندس معماری روبرو است و در کشورهای ایتالیا ، اتریش ، آلمان ، چین ، ترکیه ، کانادا ، آمریکا ، استرالیا ، سنگاپور ، انگلیس و سوئیس چشم انداز اشتغال برای معماران بسیار خوب می باشد.

معماری در خارج از کشور

تحصیل معماری در خارج از کشور چگونه است؟

دانشگاههای برتر برای تحصیل معماری در خارج از کشور کدامند؟

تحصیل در رشته ی معماری در خارج از کشور، یکی از راه های تحصیلی است که دانشجویان بین المللی از آن برای مهاجرت به کشوری که در زمینه تدریس این رشته، قوی عمل می کند، استفاده می کنند. برای تحصیل در رشته ی معماری در خارج از کشور، معمولا بورسیه هایی برای دانشجویان در نظر گرفته می شود که میزان و شرایط تعلق گرفتن آن، به نسبت دانشگاه و کشور مورد نظر دانشجو متغیر می باشد.

اخذ مدرک کارشناسی معماری ۳ تا ۴ سال زمان می برد که در پایان مدرکی تحت عنوان bsc و ba به دانشجو داده می شود.

گرایش های رشته ی معماری عبارتند از : مهندسی معماری، فناوری معماری، معماری داخلی، معماری تاریخی، طراح معماری، معماری و طراحی مناظر. دانشجویان سال دوم می توانند در هر کدام از این گرایش ها بنا به سلیقه و انتخاب خود، تخصص کسب نمایند.

دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته ی معماری در خارج از کشور می تواند یکی از دانشگاه های زیر را برای ادامه ی تحصیل در زمینه ی رشته ی خود انتخاب کرده و در پایان تحصیلات، فردی متخصص در این زمینه با بالاترین سواد علمی باشند:

دانشگاه MIT آمریکا، کالج سلطنتی هنر لندن، دانشگاه فنی دلف هلند، دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه هاروارد، دانشگاه توکیو، دانشگاه تسینگوا چین

برترین دانشکده های معماری در خارج از کشور

در ادامه مطلب معماری در خارج از کشور تعدادی از برترین دانشکده های کشورهای مختلف برای تحصیل در رشته ی معماری در خارج از کشور را معرفی می کنیم.

1- دانشکده ی ASSOCIATION انگلستان: قدیمی ترین دانشکده ی معماری در این کشور است که دوره های آموزشی آن به دو دوره ی قبل و بعد از لیسانس تقسیم می شوند. که دانشجو در هر کدام از آن ها دوره‌های ویژه‌ای مانند، خانه‌سازی و شهرسازی، چشم‌انداز شهری، تاریخ و نظریه‌ها، تکنولوژی های نوپا طراحی محیط‌های بادوام و ماندگار و آزمایشگاه تحقیقاتی طراحی را طی می کند.

 

2- دانشکده معماری دانشگاه ETH ZURICH-DARCH ، سوئیس: یکی از دانشکده های برتر در دنیاست که در سال ۲۰۱۲ رتبه ی دواردهم را کسب کرد. تعداد زیادی از فارغ التحصیلان این دانشکده در سال های مختلف برنده ی جایزه ی نوبل بوده اند که از جمله آن ها می توان Pritzker، Turing و Fields Medal را نام برد.

3- دانشکده معماری دانشگاه هاروارد، آمریکا : برنامه های آموزشی این دانشگاه به دو بخش تاریخ و تئوری و مطالعات طراحی تقسیم می شود. معمار بزرگ و مدرن گرا، Leoh Ming Pei یکی از فارغ التحصیلان به نام این دانشکده می باشد.

4- دانشکده معماری موسسه تکنولوژی ملبورن (RMIT)، استرالیا: یکی از به نام ترین دانشکده ها در سراسر دنیا دانشکده ی معماری استرالیا می باشد که به دلیل آموزش های منحصر به فردی که ارائه می دهد، در سطح دنیا شناخته شده می باشد. این دانشکده در آموزش های رشته ی معماری مانند دیگر رشته ها، از بالاترین استانداردهای جهانی بهره می برد.

 نام دانشکده های معماری

موسسه معماری کالیفرنیای جنوبی، آمریکا

دانشکده معماری دانشگاه DELFT، هلند

دانشکده معماری دانشگاه کمبریج، انگلستان

دانشکده معماری موسسه تکنولوژی توکیو، ژاپن

موسسه آکادمیک هنرهای دانمارکی، دانمارک

معماری MASSACHUSETS INSTITUTE OF TECHNOLOGY، آمریکا را به عنوان برترین دانشکده های ارائه دهنده ی رشته ی معماری در خارج از کشور و نیز در سطح دنیا، مطرح کرد.

شهریه معماری در خارج از کشور

شهریه تحصیل در رشته ی معماری در کشور های مختلف چقدر است؟

میزان شهریه رشته ی معماری در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاههای برتر دنیا چقدر است؟

دانشجویان هنر دوست زیادی هر ساله برای تحصیل در رشته ی معماری خارج از کشور، کشور خود را تر ک می کنند. عوامی مثل اعتبار جهانی دانشگاه های کشورهای دیگر، هزینه های تحصیلی پایین تر و نیز کیفیت آموزشی عالی، موجبات این مهاجرت را فراهم می کند.

در کنار این مسائل دانشجویان با مساله ی آگاهی از شهریه ی معماری در خارج از کشور رو به رو می شوند. به همین دلیل در این مطلب سعی می شود که شهریه ی معماری در خارج از کشور را در دانشگاه های برتر دنیا در این رشته مورد بحث قرار دهیم.

شهریه معماری در ایتالیا

تحصیل در رشته ی معماری در کشور ایتالیا که به عنوان مهد این رشته شناخته می شود، توجه دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جلب کرده است و دانشگاه های بسیاری در این کشور اقدام به برگزاری دوره های متفاوت دانشگاهی در این زمینه کرده اند که دانشجو هر کدام از آن ها را انتخاب نماید با مساله ی شهریه ی رشته ی معماری در خارج از کشور در رابطه با دانشگاه های ایتالیا مواجه خواهد شد.

در این رابطه لازم است اشاره شود که شهریه ی دانشگاه های خصوصی در این کشور به مراتب بالاتر از دولتی هاست .

طول دوره ی کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه های این کشور به طور کلی ۲ ساله می باشد که شهریه ۳۵۰۰ یورویی باید برای یک سال تحصیلی پرداخت شود.

دانشجویان می توانند از امکانات خوابگاه و تخفیفات دانشجویی ودرآمد از طریق انجام کار دانشجویی و همچنین بورسیه شدن استفاده کنند.

برآورد مبلغی به میزان ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو به نسبت زندگی در مناطق مختلف این کشور، به عنوان هزینه ی ماهانه زندگی در ایتالیا، قابل توجه می باشد.

شهریه تحصیل معماری در استرالیا

هزینه ی کلی شهریه دانشگاه برای دوره ی لیسانس طول مدت دوره ۲٫۵ تا ۵ سال، فوق لیسانس طول مدت از ۱ تا ۳ سال و دکتری طول مدت از ۲٫۵ تا ۵ سال بین ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار در سال برآورد شده است.

دانشکده ی معماری ملبورن استرالیا یکی از برترین های رشته ی معماری در دنیاست که دوره ی کارشناسی ۳ ساله، ارشد ۲ ساله و دکتری ۳ تا ۴ ساله را برای دانشجو ارائه می دهد. میزان شهریه ی این دانشکده، به همان میزان است که در بالا اشاره شد.

اضافه می کنیم که هر فرد برای تامین هزینه های زندگی در این کشور، باید مبلغی معادل ۱۵۰۰ دلار در ماه را در نظر بگیرد.

شهریه ادامه تحصیل در معماری در انگلستان

دانشکده ی ASSOCIATION انگلستان یکی از بهترین های دنیا در کشور انگلستان می باشد که دوره های مختلف رشته ی معماری را ارائه می دهد. در رابطه با شهریه ی معماری  در این دانشکده می توان گفت که شهریه سالانه برای دوره ی لیسانس ۱۲ تا ۱۴ هزار پوند در سال، و برای دوره های کارشناسی ارشد ۱۲ تا ۱۵ هزار پوند در سال می باشد. طول دوره ی کارشناسی ۳ تا ۴ سال و کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال تعریف شده است.

لازم به ذکر است که شهریه و طول دوره ی ی این رشته در دانشگاه های دیگر این کشور، با اندک تغییرات جزیی در همین حد می باشد.

همچنین هزینه ی زندگی در انگلستان نیز برای هر نفر ماهانه در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند است.

بورسیه معماری در خارج از کشور

انواع بورسیه های تحصیلی رشته ی معماری در خارج ازکشور کدامند؟

آیا برای تحصیل در رشته ی معماری در خارج از کشور بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

کدام کشور ها برای رشته ی معماری بورسیه تحصیلی دارند؟

رشته ی معماری از گروه تحصیلی هنر، یکی از رشته های پرطرفداری است که امروزه بسیاری از دانشجویان را به سمت تحصیل در مقاطع مختلف خود و کسب تخصص علمی در این زمینه جذب کرده است.

دانشگاه های به نامی در دنیا دوره های مختلف دانشگاهی این رشته را برگزار می کنند که البته دانشجویان بین المللی نیز می توانند در آن ها مشغول به تحصیل شوند. بحث مهمی که در این راستا برای دانشجو به وجود می آید، بورسیه ه ی رشته ی معماری در خارج از کشور و این دانشگاه های معتبر می باشد که ما در ادامه ی مطلب توضیحاتی را در این باره ارائه خواهیم داد.

بورسیه ی معماری در دانشگاه های استرالیا

انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی استارالیا مانند:

بورسیه ی AAS: برای تمامی دانشجویان بین المللی در تمام رشته ها و مقاطع دانشگاهی قابل دسترسی می باشد.

بورسیه ی TAFE : برای دوره ی کارشناسی تمام وقت و تحصیلات تکمیلی است که شهریه ی کامل، کمک هزینه ی تحصیل و زندگی، بلیط برگشت به کشور خود، هزینه های بهداشت  و درمان را پوشش می دهد.

بورسیه دانشکده معماری دانشگاه سیدنی: سالانه به پنج نفر از دانشجویان ورودی این دانشکده بورسیه ۱۰۰۰ دلار تعلق می گیرد که شرایط خاصی ندارد و بنا به تشخصی رییس دانشکده به افراد مورد نظر اعطا می گردد.

بورسیه USydIS : این بورسه تحصیلی ویژه ی دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دانشجویان دکتری است و برای همه ی زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی می تواند مهیا باشد. این بورسیه به دانشجویانی که شرایط لازم را دارند تعلق می گردد. زمان گرفتن این بورسیه ماههای نوامبر و اکتبر است.

بورسیه USydLS شهریه دانشگاه را به طور کامل پرداخت می کند و هزینه های زندگی را به مدت ۳ سال پوشش می دهد. نکته ی بسیار مثبت این بورسیه این است که دانشجویان دکتری تا ۱ ماه بعد از فارغ التحصیلی نیز می توانند هزینه زندگی خود را از این بورسیه دریافت کرده و ساپورت کنند.

بورسیه معماری در دانشگاه های ایتالیا

تحصیل در رشته ی معماری در کشوری که مهد معماری دنیا خوانده می شود ، می تواند مشمول دریافت بورسیه های مختلفی از جمله :

بورسیه ای که کاملا هزینه های زندگی و شهریه ی دانشگاه شخص را پوشش می دهد به علاوه میزانی مازاد بر آن ها به مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو.

بورسیه ای برای تامین پرداخت شهریه ی دانشگاه و نیز  اندک مبلغی مازاد بر آن برای هزینه های جانبی فرد به میزان ۵۰۰۰ یورو است.

بورسیه ای  به میزان ۱۳۴۰۰ یورو صرفا برای برای دانشجویان دکتری این کشور در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که به غیر از مورد آخر، دانشجو می تواند در تمام مقاطع مشمول دریافت بورسیه های تحصیلی ایتالیا در رشته ی معماری باشد.

بورسیه معماری در دانشگاه های انگلیس

بورسیه ی تحصیلی Chevening همانند تمام رشته ها برای تحصیل در رشته ی معماری در این کشور نیز در نظر گرفته شده است که بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجو را در دوره ی فوق لیسانس و دکتری تامین خواهد کرد.

اگر دانشجو بتواند ویدئویی قابل قبول و قانع کننده ای  از اهداف و طرح های تحصیلی اش به دانشگاه ها ارائه دهد، می تواند در دوره ی کارشناسی معماری مشمول دریافت بورسیه ی CastleSmart شود که میزان آن ۶۰۰۰ یورو برای کل این دوره در نظر گرفته شده است.

بورسیه معماری در دانشگاه های اتریش

فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش در رشته ی معماری می تواند در دوره ی ارشد و دکتری با داشتن رزومه ی تحصیلی خوب ، مشمول دریافت بورسیه ای به میزان ۶۵۰ تا ۸۰۰ یورو ماهانه در دوره ی ارشد و ۲۰۰۰ یورو ماهانه در دوره ی دکتری هر کدام به مدت ۳ ماه قرار بگیرد.