پرشین اپلای

راهنمای ارز مسافرتی

راهنمای ارز مسافرتی 20 روز قبل

«ارز مسافرتی به چه کشورهایی تعلق می‌گیرد؟ چقدر است و تا کِی وقت داریم از آن استفاده کنیم؟»

به احتمال 99% به دنبال پیدا کردن جواب این سوال‌ها به این صفحه آمده‌اید. ما هم تصمیم گرفتیم راهنمای کاملی برای گرفتن ارز مسافرتی برای‌تان بنویسیم تا تمام ابهامات شما را برطرف کند.

شروع داستان ارز مسافرتی

همه چیز از اطلاعیه‌ی بانک مرکزی در 1397/01/23 شروع شد. بانک مرکزی بخشنامه‌ی جدیدی را برای دریافت ارز مسافرتی ابلاغ کرد که سوال‌های زیادی را بوجود آورد. عکس بخشنامه‌ی بانک مرکزی در اینجا گذاشته شده، می‌توانید با کلیک روی عکس، آن را ببینید. با این‌که بانک مرکزی اعلامیه‌ی چگونگی دریافت ارز را منتشر کرده با این حال بهتر است که مطلب زیر را هم بخوانید. چون بعضی از نکات در این بخشنامه مبهم است.

مدارک لازم برای ارز مسافرتی را آماده کنید:

1.      اصل گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی

2.      بلیط‌ هواپیما دو سره‌ با مهر آژانس (کاغذی یا الکترونیکی‏)

3.      اصل کارت ملی

4.      اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

5.      کپی ویزای کشور موردنظر

6.      تکمیل فرم دریافت ارز در بانک

7.      مبلغ تومانی معادل قیمت یورو به نرخ روز

  بانک‌ها ممکن است کارمزدی هم برای فروش ارز بگیرند. پس به این نکته هم توجه کنید.

  مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری خواهد شد و اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفاً از یک منبع اعم از بانک یا صرافی مجاز معتبر الزامی است.

شرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

1.      فروش ارز مسافرتی مخصوص مسافرانی است که از فرودگاه‌های امام‌ خمینی (ره) تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد به خارج از کشور می‌روند.

2.      بعد از دادن پول به بانک و گرفتن حواله‌ی ارز به یورو، آن را باید در روز سفر همراه خود داشته باشید. ارز فروخته شده در بانک فرودگاه به مسافر تحویل داده می‌شود.

3.      برای دریافت ارز در فرودگاه باید رسید مشتری یا همان رسید حواله را باید داشته باشید.

4.      استفاده از ارز مسافرتی چند بار در سال برای مسافران هوایی مجاز است اما سقف آن، 2000 یورو (2200 دلار) است.

5.      فروش ارز به افراد کمتر از 12 سال، مسافران زمینی، ایرانیان مقیم خارج از کشور و دارندگان گذرنامه‌های خدمت و سیاسی مجاز نیست.

6.      فروش ارز مسافرتی حداکثر از 7 روز کاری قبل از تاریخ پرواز مندرج در بلیط مسافر امکان‌پذیر است.

7.      در حال حاضر بانک‌ ملی ایران ارز مسافرتی را به نرخ بازار تحویل می‌دهد.

ارز مسافرتی چقدر است؟

طبق بخشنامه‌ی بانک مرکزی و اخباری که از خبرگزاری‌های معتبر منتشر شده، ارز مسافرتی با مبلغ 2000 یورو (2200 دلار) به مسافران خارجی داده می‌شود.

چند سوال و جواب رایج درباره‌ی ارز مسافرتی

روند دریافت حواله‌ی ارز مسافرتی چگونه است؟

از7 روز کاری مانده به تاریخ پرواز، با در دست داشتن مدارک لازم و پول (نقدی یا در کارت بانکی) به یکی از شعب بانکی مراجعه کنید. کارمندان بانک بعد از گرفتن مدارک و پول حواله‌ای را به شما می‌دهند که باید آن را در روز پرواز با خود داشته باشید. در صورتی که می‌خواهید ارز مسافرتی را با کارت بانکی بگیرید، باید به همان بانکی بروید که مربوط به کارت بانکی شماست. مثلا نمی‌شود با کارت بانک ملی به شعبه‌ی بانک ملت بروید.

آیا بانک‌ها برای فروش ارز مسافرتی کارمزد می‌گیرند؟

بله، ممکن است که تا 100 تومان از شما کارمزد بگیرند.

آیا بانک‌ها ارز را به من می‌دهند؟

خیر، بانک‌هایی که نام بردیم فقط حواله یا رسید ارز مسافرتی را به شما می‌دهند. برای گرفتن ارز باید حواله‌ی آن را در فرودگاه ارائه دهید.

چطور در فرودگاه ارز بگیرم؟

بعد از رفتن به فرودگاه و رد شدن از گیت اول که معمولا 2:45 دقیقه یا 3 ساعت قبل از زمان پرواز باز می‌شود، باید کارت پرواز را بگیرید و سپس به باجه‌ی بانکی مستقر در فرودگاه بروید. در اینجا باید حواله‌ی ارزی که از بانک گرفته‌اید را تحویل دهید تا ارز را بگیرید.

باجه‌های بانکی مستقر در فرودگاه تا چه ساعتی باز هستند؟

باجه‌های بانک‌ها در فرودگاه امام خمینی (ره) 24 ساعته باز هستند. بنابراین نیازی نیست که نگران باشید.

چه زمانی برای گرفتن ارز در فرودگاه بهتر است؟

گیت اول فرودگاه معمولا 2:45 قبل از پرواز باز می‌شود، برای همین توصیه می‌کنیم که زودتر در فرودگاه باشید تا در صف گیت، نفر اول باشید. از این طریق زودتر می‌توانید به باجه‌ی بانکی فرودگاه بروید و ارز را بگیرید.

موقع دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه چه مدارکی لازم است؟

باجه‌ی بانکی مستقر در فرودگاه به جز حواله‌ی ارز مسافرتی، کارت پروازی، پاسپورت و برگه‌ی عوارض خروج را خواهد گرفت. با این حال ممکن است گیت ورودی اول فرودگاه برگه‌ی عوارض خروج را بگیرد که در این صورت مشکلی وجود نخواهد داشت.

بانک حواله‌ی ارز را به شخص دیگری جز من می‌دهد؟

بله، این کار امکان‌پذیر است. بعد از نوشتن اسم‌تان در لیست انتظار بانک، مدارک لازم را به شخص مربوطه بدهید تا به جای شما حواله را بگیرد.


درباره نویسنده

میثم

راهنمای ارز مسافرتی

مشاور امور مهاجرت تحصیلی و اقامت - شماره تماس مشاور 3950 227 0911